خانه / مطالب پزشکی / فشارخون بالا و فعالیت های جنسی

فشارخون بالا و فعالیت های جنسی

فشارخون بالا و فعالیت های جنسی

فشارخون بالا و فعالیت های جنسی

مسلما فشارخون بالا بر فعالیت جنسی مبتلایان تاثیر می گذارد. پس بهتر است با این مشکل بالقوه و راه حل های آن آشنا شویم. فشارخون بالا اغلب هیچ نشانه و علائمی ندارد. اما تاثیر آن بر فعالیت جنسی ممکن است مشهود باشد. فشارخون بالا در حالی که سریعا سلامت فرد را تهدید نمی کند، اما بی تردید بر رضایت جنسی فرد بی تاثیر نیست. این ارتباط سوء تا کنون تنها در مردان ثابت شده است.
فشارخون بالا با گذشت زمان، بر دیواره رگ های خونی آسیب وارد کرده و باعث می شود شریان ها سخت و باریک شود. در نتیجه جریان خون محدودتر شده و این بدان معناست که خون کمتری در آلت تناسلی مردان جریان می یابد. همین مسئله سبب می شود که قابلیت نعوظ در بسیاری از مردان کاهش می یابد. این شایع ترین مشکل در مردانی است که فشار خون آن ها هنوز کنترل نشده است حتی وقفه ای کوتاه در توانایی نعوظ سبب بروز اضطراب و نگرانی می شود و این نگرانی مکرر سبب می شود که فرد از آمیزش جنسی به طور کلی احتراز کند. در نتیجه ارتباط فرد با شریک جنسی اش دچار اختلال خواهد شد. فشارخون بالا هم چنین انزال و میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی مواقع داروهای درمانی برای فشارخون بالا چنین تاثیرات سوء ی به دنبال دارد. اگر فشارخون بالا فعالیت جنسی زنان را نیز تحت تاثیر قرار دهد این گونه می توان توجیه کرد که جریان خون به منطقه واژن کاهش یافته، خشکی واژن و عدم توانایی به اوج لذت را به دنبال خواهد داشت.

از جمله داروهای درمانی برای فشارخون بالا که معمولا توانایی جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از:

  • داروهای دیورتیک یا مدر: این داروها جریان خون را به آلت تناسلی کاهش می دهد و در نتیجه امکان نعوظ از بین می رود. این داروها ماده معدنی روی را نیز در بدن کم می کند. در حالی که این ماده برای تولید هورمون جنسی تستسترون لازم است.
  • داروهای بتابلوکر: این داروها عکس العمل سیستم عصبی که مسئول نعوظ است را تحت تاثیر قرار می دهد. این داروها هم چنین مانع اتساع رگ های خونی آلت تناسلی شده و در نتیجه نعوظ امکان پذیر نخواهد شد.
    با توجه به این حقیقت بهتر است برای کاهش تاثیرات سوء این داروها، دقیقا مطابق با تجویز پزشک دارو را مصرف کنید. اگر این کار کمک موثری نکرد با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

از جمله داروهای فشارخون که کمتر به فعالیت های جنسی فرد اثر می گذارد عبارتند از:

  • بازدارنده آنزیم مبدل آنژیوتنسین
  • بلوکرهای کانال کلسیم
  • بلوکرهای دریافت کننده آنژیوتنسین
  • بلوکرهای آلفا

همچنین برای کمک بیشتر به پزشک، لیست کامل داروهایی که مصرف می کنید را ارائه دهید. شاید بعضی از تداخلات دارویی باعث بروز این مشکل شده است.
مصرف بعضی داروها مثل ویاگرا، لویترا، تادالافیل برای افزایش قابلیت نعوظ در صورت تجویز پزشک بلامانع است. اما این داروها را نباید با داروهای نیتراتی که برای درد قفسه سینه تجویز می شود همزمان مصرف کنید زیرا باعث افت شدید فشارخون می شود.
بهتر است با پزشک خود صادق باشید، اگر مبتلا به فشارخون بالا هستید بدین معنا نیست که باید از فعالیت های جنسی احتراز کنید. بنابراین با پزشک خود مشورت کنید. هر چه قدر پزشک راجع به شما بیشتر بداند، بهتر می تواند تجویز کند. سلامت عمومی خود را نیز ارتقا دهید. عدم مصرف دخانیات، رژیم غذایی سالم، تمرینات بدنی منظم و کاهش وزن باعث کاهش فشارخون می شود و به طبع فعالیت جنسی شما ارتقا می یابد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …