خانه / مطالب پزشکی / رابطه فشارخون با ناتوانی جنسی

رابطه فشارخون با ناتوانی جنسی

رابطه فشارخون با ناتوانی جنسی

رابطه فشارخون با ناتوانی جنسی

فشارخون بالا غالبا شناسه یا نشانه یی ندارد. اما تاثیر بالا بودن فشارخون بر زندگی جنسی اشکار است.
با وجودی که فعالیت جنسی به خلاف حمله ی قلبی، تهدید فوری سلامتی به شمار نمی آید ولی بالا بودن فشارخون ممکن است بر رضایت کلی از مسایل جنسی تاثیر گذارد.
میان بالا بودن فشارخون و بروز مشکلات جنسی در مردان یک پیوند تایید شده وجود دارد ولی در خانم هایی که دچار کاهش رضایت جنسی هستند، هنوز ارتباط با بالابودن فشارخون ثابت نشده است.

چالش ها در مردان
بالابودن فشارخون به آستر عروق خون آسیب می رساند و سبب سفت و بارک شدن (آتروسکلروز ، تصلب شرائبن) سرخ رگ ها و محدود شدن جریان خون می گردد. این امر به ان معناست که خون به مقدار کمتر به آلت جریان می یابد. در بعضی مردان کاهش جریان خون سبب دشواری پیدا شدن حالت نعوظ و حفظ آن می شود. این حالت را غالبا سوء کار نعوظی erectile dysfunction می نامند. این مشکل به وژه در مردانی که بالا بودن فشارخون خود را درمان نمی کنند بیشتر دیده می شود.
بالا بودن فشارخون بر انزال نیز موثز است و سبب کاهش میل جنسی هم می شود. گاهی داروهای مورد استفاده در درمان فشارخون بالا نیز دارای همین تاثیرات می باشند.

چالش ها در زنان
تاثیر بالا بودن فشارخون بر بروز مشکلات جنسی در خانم ها به خوبی روشن نشده است اما امکان دارد بالا بودن فشار بر زندگی جنسی خانم ها تاثیر گذارد.
بالا بودن فشارخون ممکن است سبب کاهش جریان خون در واژن گردد. در بعضی خانم ها این حالت به کاهش میل جنسی، خشکی واژن یا اشکال در رسیدن به ارگاسم ( اوج لذت جنسی، Qrgasm) منتهی می شود. مانند مردان، خانم ها نیز ممکن است دچار اضطراب شده و به علت سوء کار مایل جنسی به مسائل مربوط به روابط مبتلا شوند در صورت بروز این مشکلات خانم ها باید به پزشک مراجعه کنند.

داروهای دارای عوارض جانبی کمتر
1_ مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)
2_بلوکرهای راهگذر کلسیم
3_ بلوکرهای گیرنده ی آنژیوتانسین 11
4_ آلفا بلوکرها

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …