خانه / مطالب پزشکی / مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها

بدون شک، از پر مصرف ترین محصولات مراقبت از پوست، فرآورده های مرطوب کننده هستند. همچنین متداول ترین موادی که در فرمولاسیون بیشتر محصولات آرایشی به کار می روند، مواد مرطوب کننده می باشند. مرطوب کننده ها موادی هستند که باعث افزایش رطوبت پوست شده و یا از طریق مسدود کردن منافذ پوستی باعث حفظ رطوبت آن می شوند.

رطوبت پوست

رطوبت پوست عبارت است از “مقدار آب موجود در حجم معینی از پوست” و یکی از وظایف مرطوب کننده ها حفظ و نگهداری این مقدار آب است. هنگامی که مقدار آب پوست در حد طبیعی باشد، پوست ظاهری صاف، نرم و شاداب خواهد داشت. همچنین پوست به مقدار مطلوب متورم بوده و این امر باعث می شود که چروک های ریز ناپدید شوند. در شرایط معمولی، مقدار آب و فشار بخار پوست بیشتر از فشار بخار محیط است و این امر باعث تبخیر سطحی آب شده و ناکافی بودن میزان رطوبت پوست منجر به خشکی آن می شود.

البته، خشکی پوست فقط در ارتباط با فقدان رطوبت آن نیست، چرا که تماس طولانی مدت پوست با آب باعث خشکی بیشتر آن می شود. شاید اصلی ترین علت خشکی پوست، آسیب ماتریس بین سلولی (مواد بین سلولی) به دنبال تماس با عوامل ایجاد کننده است،که در نهایت باعث از دست رفتن محتوای آب پوست و خشکی آن می شود.

علل خشکی پوست

شست و شوی مداوم پوست و استفاده از فرآورده های شوینده، به ویژه قالب های صابون معمولی، از اصلی ترین علل بروز خشکی پوست هستند، زیرا به مرور باعث کاهش لایه چربی طبیعی پوست و آسیب ماتریس بین سلولی، که نقش محافظتی دارند، می شوند. از دیگر علل بروز خشکی پوست، قرار گرفتن در محیط سرد و خشک، وزش باد و نور خورشید است. علاوه بر این موارد، پوست افراد میانسال و مسن دارای ویژگی هایی است که به خشکی تمایل پیدا می کند. یکی از علل چنین پدیده ای، کاهش چربی سطح پوست است، که احتمالا در نتیجه کم کاری غدد سبابه (غدد چربی) در دوران پیری ایجاد می شود.

DRY-SKIN

فاکتورهای طبیعی محافظت کننده از خشکی پوست

پوست از طریق ترشح یک لایه چربی مسدود کننده و همینطور به کمک مواد طبیعی مرطوب کننده پوست، از خود در برابر خشکی محافظت می کند. لایه چربی، که معمولا تشکیل شده است از سبوم ترشح شده از غدد سبابه، با تشکیل فیلم نازکی بر روی لایه کراتینی، منافذ پوست را مسدود کرده و باعث حفظ رطوبت پوست می شود. از سوی دیگر، فاکتور طبیعی مرطوب کننده پوست ، که از مواد مختلف طبیعی موجود در پوست تشکیل شده یا به اختصار NMF است،20 تا 25 درصد لایه کراتینی را تشکیل داده و باعث حفظ محتوای آب این لایه می شود.

اصلی ترین موادی که باهم فاکتور مرطوب کننده طبیعی را تشکیل می دهند عبارتند از:

:: آمینواسیدها

:: اوره

:: لاکتیک اسید

:: گلیکولیک اسید

:: پیرولیدون کربوکسیلیک اسید (PCA)

:: فسفولیپیدها (چربی های حاوی فسفر) مثل فسفاتیدیل کولین یا لسیتین

مواد مرطوب کننده

امروزه مواد مرطوب کننده را به دو گروه اصلی دسته بندی می کنند:

:: امولینت ها یا مواد نرم کننده

:: هومکتانت ها یا مواد جاذب الرطوبه
ar4-4861

مواد امولینت

امولینت ها

موادی هستند که به فرآورده های آرایشی افزوده می شوند تا پوست را نرم و لطیف کنند، توانایی قرار گرفتن مطلوب این مواد بر روی پوست باعث می شود که به عنوان یک مرطوب کننده عمل نمایند و از طریق پرکردن فضای بین لایه کراتینی، سطحی صاف برروی پوست ایجاد کرده و اصطکاک آن را کم کنند. به امولینت ها، مواد بازسازی کننده چربی نیز گفته می شود. امولینت ها در واقع آن دسته از موادی هستند که وجود مقادیر زیاد آنها در یک فرآورده باعث می شود که مصرف کنندگان بیان کنند”محصول مورد نظر نرم کننده و چرب است. ” امولینت ها شامل گروه بزرگی از مواد بوده و انواع بسیار زیادی دارند. نقش این مواد در فرآورده های مراقبت از پوست، در وحله اول به عنوان یک ماده نرم کننده و حالت دهنده پوست می باشد. از سوی دیگر، امولینت ها به عنوان پایه به کار می روند، همچنین از مهمترین مواد قوام دهنده بوده و فارغ از اثر نرم کنندگی و مرطوب کنندگی، نقش بسیار مهمی در فرمولاسیون انواع فرآورده ها دارند.

علاوه بر موارد فوق، امولینت ها نقش مهمی در نوع بافت و کیفیت زیر دست محصولات دارند. منظور از کیفیت زیردست، حالتی است که فرآورده در هنگام استفاده و پخش شدن بر روی پوست و مو از طریق دست احساس می شود. امولینت ها از موادی هستند که نوع آنها تعیین کننده کیفیت زیردست فرآورده مکی باشد. برخی مواد امولینت به فرآورده حالتی چرب و سنگین می دهند و برخی دیگر نیز باعث می شوند که فرآورده دارای بافت سبک بوده و مصرف آن خوشایند باشد-اصطلاحا از کیفیت زیردست خوبی برخوردار باشد. مواد هومکتانت

هومکتانت یا مواد جاذب الرطوبه، از پرمصرف ترین ترکیبات مرطوب کننده بوده و به طور گسترده در فرآورده های پوست و مو به کار می روند.این مواد،ترکیباتی محلول در آب هستند که دارای توانایی بالایی در جذب آب می باشند. هومکتانت ها در واقع موادی هستند که وجود مقادیر زیاد آنها در یک فرآورده باعث می شود که شخص مصرف کننده احساس خیسی و رطوبت کند. هومکتانت ها می توانند آب را از اتمسفر و همینطور از لایه های داخلی اپی درم جذب نمایند.اگر چه این ترکیبات قادر به جذب آب از محیط بوده و از این طریق پوست را آبدار(آبرسانی) می کنند،ولی در شرایط هوای خشک و رطوبت کم اتمسفر، ممکن است آب را از لایه های عمیق تر پوست گرفته و تبخیر نمایند و متعاقبا شرایط خشکی پوست را بدتر کنند.به این دلیل در فرمولاسیون فرآورده های مرطوب کننده، هومکتانت ها را با ترکیبات مسدود کننده منافذ پوستی به کار می برند تا اثربخشی بهتری به دست آید.مواد هومکتانت به علت اینکه هیچگونه اثر چربی، سنگینی و مسدود کنندگی به همرتاه ندارند،مناسب ترین مواد مرطوب کننده در محصولات فاقد چربی و فرآورده های مخصوص پوست های چرب و مختلط می باشند.

a052342315164102a

متداول ترین هومکتانت ها عبارتند از:

:: گلیسیرین

::اوره

:: پروپیلن گلیکول و بوتیلن گلیکول

:: پانتنول

:: برخی اسیدهای آلفاهیدروکسی (AHA)

:: اسیدهای آمینه و پروتئین ها هیالورونیک اسید

:: سوربیتول

:: لسیتین

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …