خانه / مطالب پزشکی / نقش فسفر در بدن

نقش فسفر در بدن

فـسـفـر

فسفر یکی از مواد معدنی بسیار مهم است که در ساختمان سلول های بدن به کار می رود. در حدود یک کیلو از این ماده در بدن انسان بالغ وجود دارد که 70 تا 80 درصد آن در ساختمان استخوان به کار رفته است.

عمل فسفر در بدن

فسفر و کلسیم هر دو باهم برای نمو استخوان و روییدن دندان ها لازم هستند.

اهمیت فسفر برای استخوان ها

وجود فسفر در خون و عضلات و نیز برای پیشگیری از نرمی استخوان ضروری است و در جذب و دفع مواد نشاسته ای و چربی و قند نیز بسیار موثر است. مقدار فسفر لازم برای بدن تقریبا به انداه کلسیم است و در غذای کودکان و زنان در آخرین ماهها حاملگی و دوره شیردادن باید معادل کلسیم باشد، ولی در موارد دیگر باید 1/5 برابر کلسیم باشد. اگر بچه ها به اندازه کافی فسفر مصرف نکنند استخوان و دندان های آنان کاملا نمو نمی کند و ممکن است به بیماری راشیتیسم مبتلا شوند. غذاهایی مانند لبنیات که کلسیم کافی دارند به همان اندازه نیز فسفر دارند. همچنین موادی که پروتئین حیوانی دارند دارای مقدار کافی فسفر هستند. پروتئین ها اگر چه مقدار کافی فسفر دارند ولی منبع خوب کلسیم نیستند. در مواقعی که فسفر از منبع غذاهای حیوانی گرفته می شود، باید مقداری شیر و سبزی صرف کرد تا از این راه کلسیم نیز به مقدار لازم تامین شود. شیر و لبنیات یگانه مواد غذایی هستند که این دو ماده معدنی را به تساوی دارند.

کودکان باید کلسیم را به اندازه فسفر از غذا بگیرند.

فسفر همراه کلسیم در ساختمان استخوان ها و دندان ها موجود است. فسفر نقش مهمی در اعمال پیچیده متابولیسم و انتقال انرژی به عهده دارد.

فسفر جزو ترکیبات اساسی ساختمان سلول ها مانند نوکلئو پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک و فسفو لیپیدها و نقش مهمی در زندگی و ازدیاد سلول ها به عهده دارد.

منابع غذایی فسفر

گوشت، ماهی، طیور خانگی و تخم مرغ منابع اولیه فسفر در رژیم غذایی می باشند. همچنین از منابع فسفر می توان جگر سیاه، لوبیای خشک، نخود سبز، شیر، ماهی، نان، پنیر و بادام زمینی را نام برد که دارای مقدار قابل ملاحظه ای از این ماده معدنی هستند.

منابع غذایی فسفر

عوارض کمبود فسفر در بدن

عوارض کمبود فسفر و علائم کمبود فسفر، آهکی نشدن استخوان، از دست رفتن اشتها و خستگی است.

مقدار فسفر

مقدار فسفر در سرم خون افراد بالغ به طور معمول 3 میلی گرم در هر 100 میلی لیتر می باشد ولی در سرم خون کودکان مقدار آن زیادتر و بین 7-5 میلی در هر 100 میلی لیتر می باشد.

گرچه مقدار مورد نیاز به فسفر به طور دقیق معین نیست ولی توصیه شده که مقدار فسفر در رژیم غذایی کودکان و زنان باردار و شیرده معادل نیاز های کلسیم باشد و در افراد بزرگسال 1/5 برابر نیازهای کلسیم باشد.

فسفر 22 درصد خاکستر معدنی در افراد بزرگسال، یا یک درصد کل بدن، را تشکیل می دهد.

نقش های مهم فسفر در بدن

:: تامین قسمتی از ترکیبات ضروری بدن نظیر ویتامین B و بسیاری آنزیم ها

:: آهکی شدن استخوان و دندان

:: تنظیم تعادل اسیدی – بازی

:: جذب و انتقال مواد مغذی

:: تنظیم آزاد شدن انرژی

مقدار فسفر جذب شده نسبت عکس با مقدار منیزیم، آهن و سایر عناصری که به شکل کمپلکس های غیر قابل حل بوده و از طریق مدفوع دفع می شوند، دارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …