خانه / مطالب پزشکی / نقش مواد معدنی در بدن

نقش مواد معدنی در بدن

مواد معدنی 

مواد معدنی مانند سایر مواد مغزی، بر زندگی، سلامت و بهبود بیماری ها موثر هستند. مواد معدنی مانند ویتامین ها از ریز مغذی ها هستند. بدن حاوی مقدار کمی معدنی است و به مقدار جزیی به ان ها نیاز دارد، از سایر مواد (به استثنای اب) به طور کامل متفاوت هستند زیرا الی نمی باشند. قرن هاست وجود مواد معدنی در موجودات زنده شناخته شده است زیرا که پس از مرگ یا سوزاندن و حیوانات باقی می مانند، با این وجود شناخت تمام اعمال ان ها از قرن بیستم اغاز شد. امروزه با وسایل پیشرفته ازمایشگاهی می توان نقش ان ها را در سلامت و بیماری دقیق تر بررسی کرد و اعمال گوناگون ان ها را بهتر شناسایی کرد.

عمل مواد معدنی

1_ یاری به رشد و نمو بدن و ترمیم و اصلاح نسوج از بین رفته.
2_ کمک به تنظیم اعمال بدن

هر ماده معدنی این دو خاصیت را دارد، ولی به هیچ وجه به تنهایی تولید حرارت و انرژی نمی کند و کاری انجام نمی دهد بلکه همه باید با یکدیگر همراه باشند. وجود ویتامین ها نیز به مقدار لازم و در جای خود ضرورت دارد تا به تاثیر مواد معدنی یاری رساند. به غیر از ترکیبات چهارگانه ( قندها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها) که از نظر شیمیایی جزو دسته مواد الی محسوب می شوند در ساختمان بدن انسان و ترکیبات اغذیه گوناگون مواد دیگری نیز وارد می شوند. که جزو ترکیبات غیرالی و یا معدنی هستند.
تا امروز حدود 21 عنصر در ساختمان بدن انسان ثابت شده است که نقش فیزیولوژیک و بیولوژیک بعضی شناخته شده است. حدود چهار درصد بدن از عناصر معدنی تشکیل یافته است.

عناصر معدنی ضروری اغلب به انواع:

1_ ماکرو: ( عناصری که به مقدار زیاد در بدن وجود دارند)
2_ میکرو: ( عناصری که به مقدار کم در بدن وجود دارند) تقسیم بندی می شوند.

عناصر معدنی ماکرو: کلسیم، فسفر، گوگرد، سدیم، کلر، منیزیم
عناصر معدنی میکرو: اهن، روی، سلنیوم، منگنز، مس، ید، مولینیوم، کبالت، کروم، نیکل، ازسنیک، باریم، طلا، نقره و ..
.

مواد معدنی

مهم ترین عناصر بر اساس نیاز روزانه بدن به دو گروه طبقه بندی می شوند:

1_ ماکرومینرال ها: نیاز روزانه بدن به این عناصر بیش از 100 میلی گرم است که شامل عناصر کلسیم، فسفر، پتاسیم، گوگرد  سدیم می باشد.

2_ میکرومینرال: ( عناصر کمیاب) نیاز روزانه بدن به این عناصر کمتر از 100 میلی گرم است که شامل اهن، روی، ید، سیلیکون، طلا، نقره و 20 عنصر دیگر می باشد.

نقش مواد معدنی در بدن

مواد معدنی بیشتر در ساختمان اسکلت بدن به کار رفته است. همچنین باعث حفظ تعادل فیزیولوژیکی از نظر شیمیایی و فیزیکی می شوند. و نیز در ساختمان ترشحات داخلی بدن (هورمون ها) وارد می شوند و یا به عنوان کاتالیزور برای انجام واکنش های شیمیایی بدن لازم هستند.

نیاز بدن به مواد معدنی 

نیاز بدن انسان به مواد معدنی متفاوت است. به طور مثال بدن به سدیم، فسفر و به مقدار زیادتر نیاز دارد و به عناصر دیگری مانند فلوئور، ید و کبالت کمتر نیازمند است. مقدار لازم مواد معدنی ضمن خوراکی های مختلف روزانه به بدن می رسد و وارد ارگانیسم می شود ولی لازم دانسته اند در مورد مواد معدنی همچون کلسیم و فسفر و اهن توجه بیشتری شود تا به مقدار کافی در برنامه روزانه غذایی به خصوص در دوران رشد و نمو و بارداری و شیردهی وجود داشته باشد.

نیاز بدن

چند نکته

1_ برای تامین مواد معدنی (ویتامین ها) مورد نیاز زنان باردار قرص ها و کپسول های حاوی این مواد وجود دارد که معمولا توسط پزشکان در این دوزان تجویز می شود. اما اگر رژیم غذایی متعادلی برای زنان باردار در نظر گرفته شود نیاز به دارو نخواهد بود.

2_ زنان باردار لازم است هر روز از میوه یا سبزی تازه که حاوی بعضی از مواد معدنی (و ویتامین ها) است استفاده نمایند و توصیه شده است که از سبزی های پخته که باعث پیشگیری از یبوست مزاج و نفخ می باشد استفاده کنند.
خوردن میوه هایی چون گلابی، انگور، زردالو، الو، انجیر نیز موجب رفع یبوست می شود. خوردن مثلا شبی ده دانه انجیر و الوی خیسانده برای رفع یبوست بسیار مفید است.

3_ بعضی از زنان باردار دچار حالت ورم عمومی (احتباس اب و نمک) و بالا رفتن فشارخون می شوند. توصیه می شود که در این دوران از مصرف نمک زیاد در غذاها خودداری شودو در صورت وجود ورم، رژیم کم نمک و بی نمک را اختیار کنند. در رژیم بی نمک از مصرف هر نوع غذایی که به صورت اشکار یا پنهان دارای نمک می باشد خودداری شود.

4_ مصرف ماهی رشد فکری تکامل سیستم عصبی کودکان را افزایش می دهد. به دلیل فقدان اگاهی از فواید تغذیه ای ماهی، بسیاری از مردم کشور از کمبود ید و عوارض ناشی از ان رنج می برند. مصرف ماهی ضمن افزایش رشد فکری و تکامل سیستم عصبی کودکان از پوسیدگی دندان ها، پوکی استخوان، بیماری روماتیسم و فقر اهن در بدن پیشگیری می کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …