خانه / مطالب پزشکی / نقش ویتامین D در سلامتی بدن

نقش ویتامین D در سلامتی بدن

نقش ویتامین D در سلامتی بدن

ویتامین D برای رسوب کلسیم و فسفر در بافت استخوانی لازم است. بنابراین ویتامین D در نزد کودکان و شیرخواران در حال رشد اهمیت زیادی دارد. تشکیل درست استخوان بستگی به مقدار کافی کلسیم و فسفر قابل جذب در رژیم غذایی و نیز وجود نسبت متعادل بین مقدار کلسیم و فسفر در رژیم غذایی دارد ویتامین D برای جذب کلسیم از جدار روده ضروری است. باید توجه داشت که تامین ویتامین D لازم تنها از راه غذا میسر نیست بلکه از خورشید نیز به دست می آید، به همین دلیل ویتامین D یا ویتامین نور خورشید نامگذاری شده است.

ویتامین D برای نمو اساس استخوان و دندان ها لازم است بدین سبب کودکان و نوزادان بیش از اشخاص بالغ به این ویتامین نیاز دارند. بعضی تصور می کنند که خمیدگی ساق های پا نتیجه زود راه افتادن کودکان است در صورتی که این حالت به دلیل کمی ویتامین D است که برای نمو بدن ضروری است.

این ویتامین خوشبختانه ثابت می ماند و در آب قابل حل نیست و با پختن یا ماندن در مجاورت هوا از بین نمی رود و می توان آن را به یاری اشعه ماورای بنفش به روی کلسترول و یا ارگسترول نیز بدست آورد.

مـنـابع ویـتـامیـن D

:: وقتی که نور خورشید به پوست می تابد ویتامین D ساخته می شود بدین ترتیب که در پوست ماده چربی به نام کلسترول وجود دارد که در اثر تابش اشعه ماورای بنفش خورشید به ویتامین D تبدیل می شود.

بعضی از چراغ ها که اثر نور آفتاب داشته و اشعه ماورای بنفش کافی از خود ساطع می کنند در مدارس و بیمارستان ها و کارخانه های صنعتی و حتی منزل می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

:: ماهی ها این خاصیت را دارند که مقدار کافی ویتامین D در کبد خود ذخیره می کنند. باید دانست که از منبع نباتی به هیچ وجه نمی توان ویتامین D تهیه کرد، بلکه فقط غذاهای حیوانی، مانند ماهی های مختلف دریایی (ماهی تون، شاه ماهی و غیره)، شیر، خامه و کره است که ویتامین D دارند. مقدار ویتامین D در این مواد نیز در فصول مختلف فرق می کند و در تابستان بیشتر از زمستان است.

:: روغن کبد ماهی مخصوصا کاد و هالیبوت منبع بسیار غنی ویتامین D محسوب می شوند و به شکل های گوناگون برای پیشگیری از بروز بیماری نرمی استخوان یا درمان آن مصرف می شود.

:: زرده تخم‌مرغ نیز غنی از ویتامین D است و به همین دلیل توصیه می‌شود زرده و سفیده تخم‌مرغ را حتما با هم مصرف شود.

 منابع ویتامین D

عـوارض کـمبود ویـتامین D

:: کمبود و فقر ویتامین D موجب بیماری راشیتیسم می شود. بیماری که موجب نرمی و تغییر شکل استخوان ها در نزد کودکان خردسال می شود. این بیماری در دوران شیرخواری و کودکی بروز می کند. در اثر کمبود ویتامین D جذب کلسیم از جدار روده مختل شده و کمبود کلسیم موجب بروز علائم بیماری در اعصاب، عضلات و به خصوص استخوان ها می شود که مشخصه بیماری راشیتیسم است.( پاهای پرانتزی به جای پاهای راست، مچ دست برجسته، سینه جلو آمده، دیر بسته شدن ملاج ها، برجستگی هایی با فاصله شبیه دانه های تسبیح).

بیماری راشیتیسم

:: کودکان دچار اختلالات دندانی اغلب اوقات کمبود ویتامین D دارند و به راشیتیسم دچار هستند. کودک دچار کمبود ویتامین D ممکن است از ورزش و بازی و کلیه فعالیت هایی که مستلزم صرف نیرو است، احساس خستگی کند و لذت نبرد. گرچه این نوع خستگی ممکن است محلول کمبود ویتامین ها و مواد مغذی دیگر نیز باشد اما ویتامین D ماده ای که بایستی به آن توجه خاصی شود تعداد بسیار کمی از مواد غذایی منبع سرشار این ویتامین هستند و بر خلاف ویتامین A این ویتامین در بدن ذخیره زیادی ندارد.

:: اگر چه کودکان وشیرخواران و زنان باردار نیاز بیشتری به ویتامین D دارند و بالغین به مقدار کمتری نیاز دارند اما چنانچه مقدار کلسیم و فسفر رژیم غذایی ناکافی بوده و در شرایط خاصی محیط کار امکان استفاده از نور آفتاب هم موجود نباشد به خصوص در زنان پس از حاملگی های متعدد که همراه با دوران شیردهی باشد، پس از مدتی آثار کمبود به صورت بیماری استئومالاسی یا نرمی استخوان بالغین می کند.

کمبود ویتامین D و سرطان

:: مقادیر پایین ویتامین D ‬ارتباط زیادی با سرطان به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش دارد. ویتامین D که منشا بسیار مهم آن نور آفتاب به شمار می‌رود، در پیشگیری از بسیاری از انواع سرطان‌ها به عنوان یک عامل ضد سرطانی نقش مهمی دارد و به‌ همین جهت است که امروزه از نور آفتاب در مهار و شکل‌گیری بسیاری از سرطان‌ها در انسان به عنوان یک عامل مهم یاد می‌شود.

:: بررسی‌ها نشان‌ می‌دهد افزایش ویتامین D در خون،  سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان به‌میزان ‪۱۷‬درصد و کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان به میزان ‪ ۲۹‬درصد خواهد شد. مصرف هم زمان این ویتامین با کلسیم، در پیشگیری از سرطان‌های روده بزرگ، پستان و تخمدان نقش بسزایی دارد.

تـوجـه

برای تامین ویتامین D توصیه شده است که زنان باردار از آفتاب مستقیم و بدون مانع استفاده نمایند. زیرا که اشعه موثر از لباس و شیشه عبور نمی کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …