خانه / مطالب پزشکی / نقش چربی ها در بدن

نقش چربی ها در بدن

نقش چربی ها در بدن

چربی ها

بدن انسان علاوه بر ویتامین ها و پروتئین ها به چربی ها نیز نیازمند است. چربی ها موادی هستند که خود انرژی تولید می کنند مانند؛روغن های حیوانی و گیاهی. همچنین اکسیژن، هیدروژن و کربن سه عنصر تشکیل دهنده چربی ها هستند. انسان ها برای اینکه بتوانند فعالیت روزانه کامل داشته باشند و انرژی معمول را مصرف نمایند، باید از چربی ها استفاده نمایند. چربی ها همچنین برای سلول های بدن بسیار ضروری هستند. از آنجایی که مردان نسبت به زنان قوی تر و پرتحرک تر هستند در واقع به انرژی بیشتری از جمله چربی ها نیازمند می باشند و اگر زنان بخواهند مانند مردان چربی بیشتری مصرف کنند چون تحرک کمتری دارند چربی اضافه در بدن آنها تجمع کرده باعث چاقی می شود، انرژی تولید شده به واسطه چربی ها دو برابر انرژی تولید شده در قندها است.

چربی ها به نسبت قندها مضرات کمتری دارند. روغن های گیاهی بهترین نوع روغن هایی هستند که امروزه انسان ها استفاده می کنند زیرا روغن های حیوانی اولین عامل بیماری کلسترول و بیماری قلبی و عروقی هستند. کمبود هر ماده ای در بدن برای ما آسیب های جدی به وجود می آورد و باید این کمبودها را چه از نظر ویتامین ها و چه سایر مواد جبران کنیم، چون این کمبودها موجب امراض مهمی می شود که در آینده جبران آن بسیار سخت خواهد بود. در مورد مصرف چربی ها نیز این قانون وجود دارد،

عوارض کمبود چربی

کمبود چربی باعث اختلالات پوستی نظیر: خشکی پوست و زبری و شاید اگزما نیز شود، دیگر این که باعث می شود ناخواسته علاقه به خوردن شیرینی پیدا کنید که این خود نیز باعث چاقی می شود کمبود چربی ها موجب وقوع بیماری، رخوت و عصبانیت می شوند

و مصرف زیاد آن باعث بیماری های خطرناکی مانند بیماری های قلبی عروقی، فشار خون و غیره می شود.

انواع چربی

1- چربی های اشباع شده

2- چربی های غیراشباع

چربی های اشباع:

این نوع چربی ها معمولا به حالت جامد می باشند و بیشتر از منابع حیوانی تامین می شوند و افرادی که دچار کلسترول خون می شوند ناشی از افزایش مصرف این منابع می باشد که باعث بیماری های قلبی نیز می گردد.

منابع چربی های اشباع:

روغن های جامد نباتی، روغن خرما، روغن های حیوانی، تخم مرغ، لبنیات، کره، خامه، روغن نارگیل، روغن نخل.

در هیدروژنه کردن روغن، تعدادی از اسیدهای چربی غیر اشباع به اسیدهای چربی اشباع شده تبدیل می شوند ولی مقدار اسیدهای چرب اشباع شده این روغن ها و فرآورده های آنها مانند مارگارین، از اسیدهای چرب اشباع شده کره و روغن حیوانی کمتر است.

چربی های غیراشباع:

این نوع چربی ها را بدن انسان نمی توانند تولید کند و آنها تقریبا در دمای اتاق مایع هستند و بیشتر از منابع گیاهی به دست می آیند. این چربی ها در روغن های نباتی و ماهی یافت می شوند و روغن های نباتی مانند: روغن ذرت، روغن پنبه دانه، روغن کنجد، روغن سویا و روغن گلرنگ منبع سرشاری از این اسیدهای چرب به حساب می آیند. مصرف این روغن ها نباید از یک سوم چربی کل در رژیم غذایی تجاوز کند. چون زیاده روی در مصرف روغن های مایع تجزیه چزبی های بدن را تسریع می کند و اگر در آنها افراط شود باعث بروز انواع سرطان ها می شود.

منابع چربی های غیر اشباع:

روغن کانون، روغن هسته انگور، روغن کلزا، روغن ویا، روغن گلرنگ، روغن کنجد، ماهی، روغن زیتون.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …