خانه / مطالب پزشکی / نکات مهم در اندازه گیری فشارخون

نکات مهم در اندازه گیری فشارخون

نکات مهم در اندازه گیری فشارخون

:: حداقل 2-1 دقیقه بین اندازه گیری مجدد فشارخون فاصله بگذارید.

:: اگر در اولین اندازه گیری فشارخون صدایی شنیده نشد سریعا باد بازوبند را تخلیه کنید و پس از یک دقیقه دوباره اندازه گیری کنید.

:: از باد کردن مکرر بازوبند باید اجتناب کرد: زیرا موجب احتقان وریدهای بازویی شده و در نتیجه بر روی میزان فشارخون تاثیر گذاشته و به طور کاذب فشار دیاستولی را افزایش و فشار سیستولی را کاهش می دهد.

:: در افرادی که ضربان قلب نامنظم دارند: و فشارخون آن ها از ضربانی به ضربان دیگر تغییر می کند، چندین بار فشار خون را با رعایت زمان مناسب اندازه گیری کنید. اعداد به دست آمده از فشار ماکزیمم را با هم جمع کنید و متوسط آن را به دست اورید و سپس اعداد به دست آمده از فشار مینیمم را با هم جمع کنید و متوسط آن را به دست آورید. این اعداد به عنوان فشارخون فرد در نظر گرفته می شود.

:: درحین اندازه گیری فشارخون پیچ پمپ لاستیکی را یکباره باز نکنید، اگر باد بازوبند خیلی سریع تخلیه شود، به خصوص زمانی که تعداد ضربان قلب فرد کم بوده یا ضربان قلب نامنظم است، موجب اشتباه در خواندن میزان فشارخون می گردد.

:: اگر بازوبند به اندازه کافی باد نشود: نمی تواند سرخرگ بازویی را مسدود کند، لذا باید به این مسئله توجه شود.

:: در افراد پیر فشارخون باید در هر دو دست اندازه گیری شود: اگر فشارخون در هر دو بازو متفاوت بود، میزان فشارخون بالاتر را انتخاب کنید.

:: گاهی توصیه می شود در افرادی که از داروهای کاهش دهنده ی فشارخون استفاده می کنند، فشارخون را در حالت ایستاده یا دراز کشیده اندازه گیری کنید.

:: در خانم های باردار فشارخون را در حالت نشسته یا به صورت دراز کشیده به پهلوی چپ، اندازه گیری کنید.

:: اگر برای اندازه گیری فشارخون افرادی که دارای وزن بالا و چاق هستند، از بازوبندهای کوچک استفاده شود، ممکن است فشارخون این افراد به طور کاذب بالا خوانده شود. کیسه هوای داخل بازوند بایستی حداقل 2/3 یا 80% دور بازو را بپوشاند. اگر بازوبند بزرگ در اختیار نیست، قسمت وسط کیسه هوا را روی سطح داخلی بازو قرار دهید (روی سرخرگ بازویی).

:: در افراد مسن ممکن است با تخلیه باد بازوبند با سرعت 3-2 میلی متر جیوه، سطح جیوه یا عقربه ضربان یا پرش داشته باشد و پایین نیاید و خواند فشارخون مشکل شود، بنابراین بابد بازوبند را کمی بیشتر تخلیه کرد تا سطح جیوه یا عقربه به آرامی پایین اید.

:: در خانم های باردار مرحله آرام تر شدن یا خفه شدن صدا ( مرحله چهارم کورتکوف) به عنوان فشارخون دیاستولی یا مینیمم در نظر گرفته می شود. اما در افراد عادی از بین رفتن کامل صدا  یعنی قطع صدا ( مرحله پنجم صدای کورتکوف) به عنوان فشارخون مینیمم در نظر گرفته می شود.

:: اگر در خانم های باردار حداقل در دو نوبت اندازه گیری با فاصله 6 ساعت یا بیشتر، فشارخون ماکزیمم 30 میلیمتر جیوه یا فشارخون مینیمم 15 میلیمتر جیوه نسبت به فشارخون آن ها در گذشته و زمان غیربارداری افزایش یافته باشد و یا فشارخون ماکزیمم 140 میلیمتر جیوه یا بیشتر و یا فشارخون مینیمم 90 میلیمتر جیوه بیشتر باشد، نشانه بالا بودن فشارخون است و در این حالت حتما باید خانم باردار به پزشک مراجعه کند.

54466_754

:: در خواندن اعداد فشارخون باید دقت کنید تا تمایلی به ختم اعداد آخر به صفر یا پنج نباشد، مثلا اگر اعداد 83/127  به دست آمده است آن را به صفر یا پنج یعنی 85/130 ختم نکنید.

:: لازم است دستگاه های فشارسنج هر 6 ماه یک بار با دستگاه فشارسنج جیوه ای سالم مقایسه و در صورت وجود اشکال تعمیر گردند.

:: افرادی که فشارخون طبیعی دارند ( فشار ماکزیمم کمتر از 130 فشار مینیمم کمتر از 85 میلیمتر جیوه) لازم است حداقل سالیانه فشارخونشان کنترل شود.

:: افرادی که فشارخون آن ها در اولین اندازه گیری بالاتر از 85/130 ولی کمتر از 110/170 میلیمتر جیوه باشد، باید در طول حداقل 4 الی 6 هفته چندین بار در شرایط مختلف فشارخونشان اندازه گیری شود و متوسط فشار خون های به دست آمده محاسبه شود و در صورتی که 90/140 میلیمتر جیوه و یا بیشتر بود به پزشک مراجعه نمایند.

:: در بعضی افراد ممکن است فقط فشارخون سیستولی و یا فقط فشارخون دیاستولی بالا باشد، بنابراین اگر فشارخون ماکزیمم طبیعی (140< میلیمتر جیوه)  و فشارخون مینیمم بالا (90 میلیمتر جیوه) باشد به آن فشار خون بالای دیاستولی می گویند و برعکس اگر فشارخون مینیمم طبیعی (90< میلیمتر جیوه) و فشارخون ماکزیمم بالا ( 140 میلیمتر جیوه) باشد آن را فشارخون بالای سیستولی می نامند. فشارخون بالای سیستولی در افراد سالمند دیده می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …