خانه / مطالب پزشکی / ورزش شنا و تاثیر آن در کاهش فشارخون

ورزش شنا و تاثیر آن در کاهش فشارخون

 ورزش شنا و تاثیر ان در کاهش فشارخون

تاثیر مثبت ورزش بر سلامت روحی و جسمی ما غیرقابل انکار است. بهترین حالت زمانی است که شما برنامه ورزش خاصی که متناسب با شیوه زندگی، علایق و شرایط جسمیتان باشد، برگزینید زیرا ورزش کاری است که باید از ان لذت ببرید. اگر در فصل تابستان گرما شما را از انجام ورزش منصرف می کند، به جای ان که ورزش را قطع کنید، به شنا بپردازید. شنا نه تنها موجب طراوت و شادابی، بلکه می توانید تاثیری معجزه اسا بر جسم و از بین رفتن ان کیلوهای اضافه بگذارد.

راهنمای ورزش شنا
تاثیر مثبت فراوانی که چند مرتبه شنا در طول یا عرض استخر بر سلامت ما می گذارد باورکردنی نیست. شنا سلامت را بهبود بخشیده  موجب تناسب تمام بدن می شود و قدرت، استقامت و انعطاف ان را تقویت می کند. شنا به عنوان یک ورزش، با بدن بسیار ملایم تر برخورد می کند و اسیب ها ناشی از ان در حداقل هستند. وزن بدن در اب به یک دهم وزن واقعی تقلیل یافته و خاصیت شناوری در اب، از شدت ضربه های وارد شده بر مفاصل می کاهد. کم شدن وزن در اب به افرادی که بدن اماده ای ندارند کمک می کند تا راحت تر حرکت کنند. به این ترتیب شنا به خصوص برای افراد مبتلا به ارتروز، مشکلات پشت و کمر، مشکلات ناشی از اضافه وزن، بارداری و در کل افرادی که نمی توانند به ورزش های خشکی بپردازند بهترین انتخاب خواهد بود.
rehabilitacja-w-wodzie-krakow-centrum-terapii-i-rozwoju-open-medical
مزایای ورزش شنا
علی رغم سبکی بدن در اب، شنا ورزشی سنگین به شمار می رود و تمام عضلات اصلی بدن را به حرکت وامی دارد. شنای کرال سینه، قورباغه و کرال پشت تقریبا از تمام عضلات اصلی بدن _ شکم، عضلات دو سر و سه سر، سرین، عضلات پشت ران و چهار سر، استفاده می کنند.
شنا علاوه بر استفاده از گروه های متعدد ماهیچه ها، موجب انعطاف پذیری و حفظ نرمی مفاصل به خصوص در ناحیه لگن، گردن، شانه و دست و پا می شود. شنا در دسته ورزش های ایروبیک_ هوازی_ قرار دارد زیرا چند دور شنا بیش از سه دقیقه زمان می برد و مقدار مصرف اکسیژن عضلات بسیار زیاد است.
از مزایای دیگر شنا می توان به کاهش فشارخون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته قلبی می شود. این ورزش توان قلب را بالا برده و میزان خون پمپ شده به بدن را افزایش می دهد و هم چنین با افزایش جریان خون در ریه، موجب سوخت کالری بیشتر می شود.

ورزش های ابی دارای مزایای جسمی، اجتماعی و روحی متعددی هستند که تعدادی از ان ها بدین قرارند:

:: بهبود یافتن قدرت و انعطاف پذیری بدن
:: استقامت و تعادل عضلانی بهتر ( به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران حرفه ای در رشته های دیگر، به تمرینات ابی هم می پردزاند)
:: قلب قدرتمند
:: تناسب اندام

:: بهبود جریان خون
:: توان بخش درمانی برای عضلات مستهلک و اسیب دیده و بهبود از تصادفات و اسیب های بدنی
:: کنترل وزن
:: از بین رفتن اضطراب و تنش های روحی
:: افزایش انرژی

این تصور غلط وجود دارد که چون بدن در طی شنا کردن متحمل فشار زیاد نمی شود، پس نمی توان ان را ورزش خوبی دانست، در صورتی که هر چند بدن در اب سبک می شود اما برای هر حرکت باید بر مقاومت اب غلبه کرده، انرژی زیاد مصرف کند، به این ترتیب حتی راه رفتن در اب از پیاده روی در خشکی کالری بیشتری می سوزاند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …