خانه / مطالب پزشکی / ویتامین B12 و نقش آن در بدن

ویتامین B12 و نقش آن در بدن

فواید ویتامین B12 برای سلامتی

ویتامین B12 ویتامینی محلول در آب است که در کبد ذخیره می شود و به انجام فرآیند های مختلف در بدن کمک می کند. در ساختمان شیمیایی ویتامین B12 بر خلاف تمام ویتامین های دیگر فلز کبالت که نوعی یون فلز است وجود دارد تصور می شود در سیستم آنزیمی جهت ساختمان و تکامل گلبول های قرمز لازم است. ویتامین B12 در برابر هوا و تا حدودی در برابر حرارت مقاوم است بنابراین اگر قرار است برای تامین این ویتامین مثلا جگر مصرف شود، لزومی ندارد که آن را خام خورد. بلکه بهتر است که آن را پخت.

ویتامین B12 برای خون سازی، دفاع در برابر میکروب ها، سلامت دستگاه تولید مثل، رشد، و سوخت و ساز بدن ضروری است. مهمترین فایده ویتامین B12 توانایی آن در تسریع فعالیت های متابولیک و بالا بردن سطح انرژی افراد است. تولید DNA و گلبول های قرمز خون با مصرف مناسب این ویتامین تنظیم می شود.

ویتامین B12 از بدن دربرابر کم خونی شدید نیز محافظت می کند. تحقیقات بیشتر نشان داده است که ویتامیـن B12 همچنین در درمان نازایی، آسم، سردردهای میگرنی و افسردگی نیز می تواند مفید واقع شود. ویتامین B12 درکنار سایر ویتامین ها احتمال بروز سکته و بیماری های قلبی آلزایمری را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده است که جذب ویتامین B12 با بالا رفتن سن کمتر می شود. درنتیجه برای بزرگسالان بالای ۵۰ سال، این ویتامین باید به شکل مکمل غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

منابع غذایی ویتامین B12

ویتامین B12 در غذاهای گیاهی وجود ندارد. بهترین و مهمترین منبع آن جگر است و در درجات بعد در ماهی، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، شیر و پنیر وجود دارد.

منابع غذایی ویتامین B12

میزان نیاز به ویتامین B12

تصور می شود که بین 2 تا 12 میکروگرم از این ویتامین برای یک روز کافی است.و نیاز به ویتامین B12 در دوران حاملگی باید بیشتر ا ز سایر اوقات باشد.

عوارض کمبود به ویتامین B12

:: کمبود ویتامین B12 موجب کم خونی خطرناک و پیش رونده ای می شود که به آن کم خونی وخیم و کشنده نیز pernicious می گویند.

:: همچنین باعث دژنرسانس سلول ها و رشته های عصبی می شود.

:: از آنجا که ویتامین B12 در ساختمان بعضی مواد و فعالیت بعضی آنزیم ها در بدن دخالت دارد. از آن جمله ویتامین B12 تبدیل به چربی را در بدن افزایش می دهد، لذا در کمبود این ویتامین قند خون افزایش می یابد. اما مهم ترین نتیجه کمبود این ویتامین پیداشدن کم خونی خطرناکی است که پیش رونده است.

عوارض کمبود به ویتامین B12

این کم خونی خیلی نادر در انسان پیدا می شود و این در صورتی است که:

1- در رژیم گیاه خواری با توجه به اینکه مقدار ویتامین B12 در گیاهانی وجود ندارد؛ اینکه چرا گیاه خواران دچار کم خونی خطرناکی نمی شوند به واسطه اسید فولیک یا ویتامین B10,B11 است که می تواند تا حدودی جای ویتامین B12 رابگیرد و هم میکروب های مقیم روده می توانند از این ویتامین بسازند.

2- بعضی از انگل ها و میکروب ها که ویتامین B12 را خراب می کنند مثل انگلی که توسط ماهی هایی که در آب غیر شور زندگی می کنند و کاملا پخته نشده باشد به انسان سرایت کند.

3- به دلیل ضایعات معده یا قسمتی از آن پس از عمل جراحی، ماده ای که به عنوان عامل داخلی شناخته شده نسازد.

چند نکته

:: در درمان دارویی ویتامین B12 از آنجا که آهن دو ظرفیتی این ویتامین را خراب می کند و چون در کم خونی معمولا آهن هم تجویز می شود، لذا توصیه شده است که فراورده های دارویی ویتامین B12 و آهن جداگانه مصرف شوند.

:: وجود غذا در معده سبب افزایش جذب این ویتامین می شود. همچنین که ویتامین B6، اسید فولیک، آهن، سرما جذب این ویتامین را افزایش می دهند.

لذا توصیه شده است که فرآورده های دارویی این ویتامین هنگام صرف غدا میل شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …