خانه / مطالب پزشکی / ویتامین C و منابع آن

ویتامین C و منابع آن

ویتامینC ( اسید اسکوربیت )

نام شیمیایی ویتامین c یا ویتامین ضد اسکوربیت اسید اسکوربیت است.  ویتامین c در ساختمان دندان ها و استخوان و جوش خوردگی شکستگی ها و بهبود زخم بسیار موثر است و در تشکیلات ساختمانی بین سلول ها نیز مانند سیمان عمل می کند.

:: اثار کمبود ویتامین c: لثه ها نرم می شود و زود خون ریزی می کند. زخم ها و بریدگی ها دیر بهبود می یابد پوست به اسانی ترک می خورد و مقاومت انسان در مقابل بیماری های عفونی کم می شود، مفاصل ورم می کند و نشانه های پیری ظاهر می شود.

علاوه بر اهمیت فراوانی که ویتامین c در عمل سیمانی کردن دارد. وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که کاملا شناخته نشده است. گرچه می توان گفت این ویتامین سرماخوردگی را درمان می کند و به علاوه ادمی را در برابر عفونت ها محافظت می کند.
در مواقع بیماری ها ویتامین C خون و بافت ها ناپدید می شود چنین حدس می زنید که این ویتامین در حقیقت ماده ای است که برای تسرع بهبود ضروری است.

:: اسید اسکوربیت یا ویتامین C در تشکیل استخوان موثر است. بافت مرتبط یا می توانند استخوان چهارچوبی را تهیه می کند که مواد معدنی ضروری، کلسیم و فسفات می توانند بر روی ان قرار گرفته جمع شوند. اگر ساختمان این چهارچوب ضعف یا ناقص باشد استخوانی که بر روی ان ساخته می شود ضعیف و ناقص خواهد بود که ممکن است شکستگی پیدا کند.استحکام دیواره عروق خونی سراسر بدن نیز بستگی به ویتامین C (اسید اسکوربیت) دارد.
ترمیم سریع و صحیح جراحات و زخم ها نیازمند تشکیل نسج محکم هم بندی در محل زخم می باشد. ویتامین C در تشکیل و استحکام نسج هم بندی لازم است و بنابراین در ترمیم زخم موثر است. پس این ویتامین برای سلامت و استحکام رگ های خونی و لثه ها، سوخت و ساز بدن، خون ازی و ترمیم نسوج بدن ضروری است.
1453893981Y4Uyeصفات ویتامین C

:: ویتامین C یا اسید اسکوربیت از مهم ترین ویتامین های محلول در اب است که منشا گیاهی دارد. مرکبات، گوجه فرنگی و سبزی ها سرشار از ان می باشند. این ویتامین در اثر حرارت دادن از بین می رود.
ویتامین C در بدن به اسید اگزالیک تبدیل شده از طریق ادرار دفع می شود. ویتامین C به طور مستقیم در واکنش های اکسیداسیون و احیا بدن شرکت می کند. ویتامین C چون در اب حل می شود به همین دلیل قسمت اعظم ان در سبزی هایی که پخته می شوند از بین می رود. این ویتامین به مقدار معتدل در محلول های اسیدی باقی می ماند ولی نسبت به مواد قلیایی بسیار حساس است و به همین جهت باید از مصرف جوش شیرین در غذا برای ثابت نگهداشتن و رنگ سبزی ها صرف نظر کرد.

:: ویتامین C در مجاورت هوا و اکسیژن زود خراب می شود بنابراین اب لیمو که در مجاورت هوا بماند قسمت اعظم ویتامین خود را از دست می دهد لذا بهتر است ان را تا دهانه بطری پر کرد و در ان را محکم بست و در یخچال یا جای خنک نگه داشت تا هوا و اکسیژن ان را فاسد نکند. اگر بخواهیم ویتامین C در غذا بماند باید ان را هر چه ممکن است در جای سرد نگهداری کنیم. اسفناجی که بیست و چهار ساعت در حرارت اتاق بماند، یک سوم از ویتامین C خود را از دست می دهد. برای این که ویتامین مواد غذایی بیشتر حفظ شود، باید حتی الامکان از بریدن و قطعه قطعه کردن ان ها خوددداری کرد و نیز با کمترین مقدار ممکن اب ان را پخت و در ظرف را نیز بست. استفاده از دیگ پخارپز برای پختن سبزی ها توصیه می شود. زیرا با این وسیله مقدار کمتری از ویتامین C از بین می رود. از ان جا که بدن انسان ویتامین C را ذخیره نمی کند، باید هر روز مقداری را که برای بدن لازم است به وسیله غذاهای ویتامین دار جبران کرد.

منابع ویتامین C ( اسید اسکوربیت )

:: سرشارترین منابع ویتامین C : پرتقال، لیمو ترش، نارنج، سیب، گریپ فروت، گوجه فرنگی، فلفل سبز، لیمو ترش عمانی نام برد.
سبزی های تازه مانند اسفناج، برگ های سبز شلغم، و به خصوص جعفری و گل کلم یا کلم پیچ منابع خوبی از این ویتامین هستند. مقدار معتدلی نیز در میوه های خام و سبزی ها و سیب زمینی و بولاغ اوتی و شاهی یافت می شود.
cc516d7a-e786-4dc8-97a1-a0d7dfebe166

:: گوشت منبع سرشار از این ویتامین نیست. اما در دل و قلوه و مغز و جگر مقدار مفیدی از این ویتامین وجود دارد. البته گوشت خام نسبت به پخته دارای ویتامین C بیشتری است. از این روست که اسکیموها با مصرف مقداری گوشت خام ویتامین C به دست می اورند تا زمستان طولانی که سبزی تازه در دسترس ندارند را بگذرانند و از بروز بیماری اسکوربیت که در اثر کمبود این ویتامین به وجود می اید در امان بمانند. در شیر گاو هم مقدار کمی از این ویتامین یافت می شود. میوه و سبزی های قوطی شده به علت ان که عملیات مختلف در کارخانه بر روی ان ها انجام می گرد مسلما مقداری از ویتامین C خود را از دست می دهند.

در تنظیم رژیم غذایی متعادل اگرچه تامین تمام ویتامین ها ضروری است ولی تامین مقدار کافی ویتامین C از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا بعضی از ویتامین ها از طرفی به مقدار کم مورد نیاز بدن هستند و از جهتی دیگر هم به مقدار کافی در تمام مواد غذایی وجود دارند. در مورد بعضی دیگر انتشار وسیع ان ها در تمام مواد غذایی احتمال کمبود ان ها را در رژیم غذایی کم می کنند. مثلا ویتامین A در مواد غذایی حیوانی و گیاهی هر دو وجود دارد و یا ویتامین B1 در تمام مواد غذایی به استثنای قند و شکر وجود دارد در مورد وتامین C به دلیل این که در غذاهای حیوانی خام به مقدار کم یافت می شود ( که در صورت پخته شدن این ویتامین را اصلا ندارند) باید از این منبع تامین ویتامین C صرف نظر کرد. ویتامین C تنها در سبزی ها در میوه ها یافت می شود که ان ها هم در بعضی از فصول گران و کمیاب هستند. ویتامین C، در مقابل حرارت مقدار زیادی از ویتامین خود را از دست می دهد و چون خیلی در اب محلول است مقداری از ان هم در اب غذا وارد می شود که اگر مصرف نشود مقداری از ان از بین می رود.

بایستی با رعایت و مراقبت در انتخاب غذا مقدار کافی ویتامین C به دست اورد. باید سعی کرد همواره تازه ترین مواد غذایی موجود را خریداری کرد و هرچه ممکن است به صورت تازه مصرف کنیم اگر بایستی حتما سبزی را پخت، سعی شود مدت زمان پختن و مقدار ابی که با ان می پزد کمترین مقدار ممکن باشد و به خاطر داشته باشید که اب سبزی پخته را نبایستی گذاشت هدر شود بلکه ان را در غذا ریخت و با این روش ها می توان از اتلاف ویتامین C پیشگیری کرد و دچار کمبود ویتامین نشد تا به ویتامین تکمیل نیاز پیدا نکنیم.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …