خانه / مطالب پزشکی / ویتامین k (منابع _ عوارض)

ویتامین k (منابع _ عوارض)

ویتامین k

باید دانست که کمبود ویتامین k در کودکان نوزاد تنها علتی است که سبب کمی قابلیت انعقاد خون می شود. سبب این حالت سترون بودن روده های نوزاد است که هنوز باکتری ها در انجا جمع نشده اند تا ویتامین k بسازند و این مسئله تا چند هفته ادامه دارد.
به عبارتی دیگر از ان جا که ویتامین k در انعقاد خون اهمیت زیادی دارد حرف اول کلمه انعقاد ( کوآگولاسیون) را هلندی ها برای نام این ویتامین انتخاب کرده اند. اختلال در ایجاد لخته خون ممکن است بسیار خطرناک باشد. مخصوصا در موارد جراحی یا پس از یک حادثه تصادف در چنین مواقعی این ویتامین را به صورت تزریقی وارد بدن می کنند.
ویتامین k محلول در چربی است. این ویتامین در بعضی روغن ها مثل شاهدانه فراوان است در حالی که در روغن ماهی، زرده تخم مرغ، بسیار کم است. جذب این ویتامین مثل سایر ویتامین های محلول در چربی نیازمند عمل صفرا است و ذخیره ان در بدن نیز بسیار کم است.

iStock_000016731358XSmall

منابع ویتامین k

ویتامین k در اکثر مواد غذایی گیاهی یافت می شود و مهم تر این که میکروب های روده هم می توانند ان را بسازند. بنابراین کمبود اولیه این ویتامین جز در مورد نوزادان در روزهای اول تولد به وجود نمی اید ولی کمبود ثانویه در بیماری های کبدی و گوارشی که موجب اختلال جذب چربی هاست ممکن است به وجود بیاید. پس به طور طبیعی کمبود ویتامین k خیلی کم اتفاق می افتد البته نه تنها به دلیل این که در غذاهای مختلف مقدار ملاحظه ای از این ویتامین باشد، بلکه به این دلیل که میکروب هایی که در روده به طور بی ازار زندگی می کنند می توانند این ویتامین را بسازند. در عین حال بهترین منبع غذایی ویتامین k می توان از یونجه نام برد ( که شاید از این جهت غنی ترین منبع باشد) که تا 80 میکروگرم در صدگرم خشک ان از این ویتامین ممکن است یافت شود.

در بین منابع حیوانی جگر منبع خوبی است و تا حدود 20 میکروگرم درصد گرم ان از ویتامین k برخوردار است.
سبزی هایی که دارای برگ های سبز تیره باشند نیز از ارزش بالایی برخوردار دارند. برگ های سبز، اسفناج، کلم قمری و گل کلم و نظایر ان منبع ویتامین k هستند و در صنعت ان را به اقسام مختلف می سازند. گیاهانی که در تاریکی می رویند و همچنین برگ های داخلی کلم و کاهو که نور نمی بینند، ویتامین k کمتر دارند. ویتامین k در غلات نیز وجود دارد. هویج و سیب زمینی و چغندر از ویتامین k  فقیرند. ویتامین k در برابر حرارت مقاوم است ولی نور و مواد قلیایی و اسیدها و اکسیژن ان را از بین می برند. نمک مقاومت ان را در برابر نور زیاد می کند.

Vitamin-K-Foodsعوارض کمبود ویتامین k

1_ در نوزادان: زیرا ویتامین k   از جفت عبور نمی کند، روده نوزاد فاقد باکتری است و در شیر مادر، مقدار کمی ویتامین k  وجود دارد.

2_ در اختلالات کبدی

3_ در عارضه استئاتوره ( سوء جذب چربی ها )

4_ در انسداد صفرا

5_ ناراحتی های روده ای

6_ مصرف طولانی مدت انتی بیوتیک ها

همان طور که گفته شد ویتامین k  در انعقاد خون اهمیت زیادی دارد و اختلال در ایجاد لخته خون ممکن است بسیار خطرناک واقع شود مخصوصا در موارد جراحی یا پس از یک تصادف.

مقدار مورد نیاز روزانه بدن به ویتامین k
برای تعیین مقدار مورد نیاز روزانه بدن به ویتامین k اندازه معینی توصیه نشده است و به طور طبیعی یک رژیم غذایی متوازن و به اندازه کافی نیاز بدن به این ویتامین را رفع می کند. بعضی از محققین گفته اند مقدار مورد نیاز در نوزادان از 0/15 تا 0/25 میکروگرم و در بزرگسالان 2 میکروگرم وزن بدن است. باید توجه داشت که مصرف زیاد ویتامین k موجب مسمومیت می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …