خانه / مطالب پزشکی / کاربرد آرایشی و زیبایی سم بوتولینوم و بوتاکس

کاربرد آرایشی و زیبایی سم بوتولینوم و بوتاکس

کاربرد آرایشی و زیبایی سم بوتولینوم و بوتاکس

کاربرد آرایشی و زیبایی سم بوتولینوم و بوتاکس

استفاده از سم ترشح شده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به منظور برطرف کردن چروک های دینامیک، به یکی از محبوب ترین روش های جوان سازی صورت در دو دهه اخیر تبدیل شده است. استفاده آرایشی از این سم بسیار قوی، جایگاه ویژه ای در حوزه زیبایی و جوان سازی چهره پیدا کرده و روز به روز به طرفداران آن افزوده می شود، به طوری که در حال حاضر یکی از مطرح ترین موضوعات روز می باشد. مهمترین دلایل این امر عبارتند از:

:: حصول نتیجه دلخواه به مدت فقط چند روز پس از تزریق

:: عوارض جانبی بسیار کم تزریق موضعی

:: نتایج خیره کننده به دنبال تزریق سم

:: تزریق نسبتا آسان

ویژگی های سم بوتولینوم 

سم بوتولینوم یکی از قوی ترین و مهلک ترین سموم طبیعی است که با اثر گذاری روی عصب می تواند باعث فلج آن شود. خوردن مقادیر بسیار کم این سم می تواند در طی چند ساعت تا چند روز باعث مرگ یک انسان شود. سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود.

تزریق کلیه محتویات یکی از فرآورده های سم بوتولینوم مثل ویال بوتاکس که معادل 100 واحد است کاملا از مقدار کشنده کمتر است و نظر به اینکه اکثر کاربردهای آرایشی معمولا به کمتر از 30 واحد در هر جلسه نیاز دارند، میزان ایمنی این سم بسیار بالاست. بنابراین، به رغم اینکه این محصولات به طور سنتی سم (toxin) نامیده می شوند، ولی اثرات درمانی و زیبایی آن ها به علت رقیق شدن مطلوب، فاصله بسیار زیادی با ویژگی های ایجاد سمیت عصبی دارد. در حال حاضر فرآورده های تزریقی مختلفی از سم بوتولینوم عرضه شده اند که معروفترین آنها عبارتند از:

:: بــوتاکــس (Botox)

:: دیسپورت (Dysport)

:: میوبلاک (Myobloc)

بوتاکس چیست؟

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود. در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است، دیسپورت نام دارد که ساخته شرکت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را میتوان به 2دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

:: کاربردهای درمانی در بوتاکس

:: کاربردهای زیبایی در بوتاکس

کاربرد های زیبایی در بوتاکس

رفع چین و چروک های حرکتی، متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن. بالا بردن ابروها بالا بردن گوشه لب ها کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن بالا بردن نوک بینی تزریق بوتاکس در مواردی که ممنوع است اگر بیماری سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقه ی بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد، همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاکس توصیه نمی شود.

کاربرد های درمانی در بوتاکس

بسیاری افرادی که به سردردهای مزمن و سردرد های میگرنی مبتلا بوده اند و برای رفع چین و چروک های صورت بوتاکس تزریق کرده اند اظهار می دارند که تا مدت قابل توجهی سردردشان از بین رفته است.

ماندگاری اثر سم بوتولینوم 

اثربخشی سم بوتولینوم را می توان پس از گذشت چند ساعت تا 10 روز مشاهده نمود. در مواردی نیز این زمان تا چهار هفته طول می کشد. ماندگاری اثر سم، 4 تا 6 ماه بوده و اثر آن به تدریج کاهش می یابد که پس از آن نیاز به تزریق مجدد می باشد.

کرم های شبه بوتاکس

از جدید ترین کرم هایی که اخیرا روانه بازار شده اند، آنهایی هستند که ادعا می شود اثراتی شبیه به بوتاکس(Botox) دارند. فرآورده های ضدچروک محصولات جدیدی نیستند، ولی نسبت دادن اثر یک کرم به سم بوتولینوم و یا سایر تکنیک های ترمیم کننده چروک های پوستی (مثل مواد پر کننده و لیزر)، روش جدیدی در تبلیغ فرآورده های مراقبت از پوست به ویژه مرطوب کننده هاست.

واقعا در این محصولات از چه موادی استفاده می شود که دارای اثری شبیه به بوتاکس بوده و باعث ترمیم چروک های دینامیک می شوند؟ با کمی دقت می توان متوجه شد که این محصولات، همان مرطوب کننده های معمولی بوده و فاقد هرگونه عملکرد شبه بوتاکس یا ماده شبه بوتاکس می باشند. در واقع، ماده ای که بتواند به صورت مصرف موضعی اثری شبیه به بوتاکس داشته باشد وجود خارجی ندارد. محصولاتی که با عناوینی از قبیل شبه بوتاکس و … عرضه می شوند، معمولا دو دسته اند:

1-  آنهایی که حاوی مواد خاصی هستند که طبق ادعای شرکت سازنده، کاملا اثری شبیه به بوتاکس داشته و به طور موضعی باعث شلی عضلانی و ترمیم چروک های دینامیک می شوند. معروف ترین این مواد عبارتند از:

:: استیل هگزا پپتید-3 یا Argireline

:: پالمیتوئیل پنتاپپتید-3 یا Matrixyl

:: گابا (گاما آمینو بوتیریک اسید)

:: عصاره برخی گیاهان، مثل گیاه خرفه، آلک دریایی و درخت کندر

چنین ادعاهایی در مورد ماده ای مثل گابا کاملا بی اساس است، و در ارتباط با عصاره گیاهان، پشتوانه علمی ندارد.

2- دسته دوم آنهایی هستند که شرکت های سازنده از هرگونه ادعایی از قبیل شلی عضلاتی پرهیز می کنند، ولی ادعا می کنند که با مصرف فرآورده مورد نظر، در ابتدا چروک های دینامیک نیز به کلی از بین رفته و همین امر باعث می شود که در آینده نیز چروک های ثابت بوجود نیایند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …