خانه / مطالب پزشکی / کمبود اهن در بدن

کمبود اهن در بدن

عوارض کمبود اهن در بدن 

1_ کم خونی مهمترین عارضه کمبود اهن ( فقر اهن) در بدن است!! که البته در این جا غرض کم خونی ناشی از کمبود اهن است وگرنه ممکن است کم خونی علل متعددی داشته باشد. در این کم خونی علاوه بر اختلالی که در کار سلول ها به وجود می اید عوارض و بیماری های گوناگون را به وجود می اورد. از مهمترین ان ها می توان به کم وزنی هنگام تولد ( تولد نارس) اشاره کرد.

2_ علائم عمومی همچون خستگی، بی حالی، تنگی نفس در زمان فعالیت بدنی ، سردرد، طپش قلب، بی اشتهایی، سوزن سوزن شدن انگشتان و حتی گاهی به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به عضله قلب بیمار ابتلا به دردهای قلبی ( در بیماران مسن) ، و در مراحل پیشرفته علاوه بر رنگ پردگی پوست رنگ پردگ مخاط ها و ازدیاد ضربان قلب  ( ممکن است صدای غیرطبیع هم شنیده شود) از عوارض کمبود اهن در بدن است. همچنین ممکن است بیمار دچار دیگر علایم کمبود های غذایی مثل کمبود ویتامین نیز باشد ( اغلب سطح زبان صاف شده و برجستگی ها ان از بین رفته و اتروفی شده است).

3_ اهن در شیر مادر به صورت لاکتوفرین وجود دارد. کمبود ان موجب هیپوکرومیک _ میکروسیتیک و کاهش پاسخ ایمنی بدن در مقابل عفونت می شود.

مقدار نیاز بدن به اهن 

به طور قطع نیاز بدن انسان به اهن در حالات فیزیولوژیک خاص مانند دوران رشد و نمو و بارداری و شیردهی بیشتر است. همچنین زنان و دختران به علت دفع مقدار اهن در دوران خون ریزی های ماهانه نیاز بیشتری به اهن دارند.
جذب اهن از روده ها بستگی به عوامل گوناگون دارد و در حالت عادی بدن دارای مکانیسم خاصی است که جذب اهن را با نیازهای بدن هماهنگ می سازد.

چند نکته 

1_ از انجا که به دلیل وجود عوامل مختلف در خاک جذب اهن دچار اختلال می شود، افراد که مبتلا به خاک خواری می شوند دچار فقر اهن می باشند. نه تنها اهن موجود در خاک بلکه اهن موجود در غذا نیز با ” خاک خواری” برای بدن غیرقابل استفاده می شود.

2_ اهن موجود در سبزی ها به علت همراه بودن با ویتامین C بهتر قابل استفاده بدن است. اما اهن غلات و حبوبات به جهت همراه بودن با موادی که از جذب ان جلوگیری می کند منبع خوبی از این لحاظ نیستند.

3_ دختران بایستی در سن بلوغ مواد غذایی اهن دار بیشتری مصرف کنند زیرا اهن زیادی را در عادت ماهانه از دست می دهند و از این رو خوب است غذای انان از موادی چون گوشت،جگر ، انواع سبزی و تخم مرغ تشکیل شود. مثلا به جای سرخ کرده و ماه و نوشابه، از نان و پنیر و سبزی تازه استفاده کنند.

0717834499265102a

4_ بنا به تصور عموم، مردانی که کار بدنی انجام می دهند به پروتئین بیشتری نیاز دارند در حالی که این تصور اساس علمی ندارد و ان هایی که کارهای فعال دارند باید از ویتامین ، ریبوفلاوین و اسید نیکوتنیک بیشتر استفاده کنند. زیرا این ویتامین ها به طور مستقیم به میزان انرژی وابسته است. مواد غذایی چون نان تهیه شده از ارد ( که هم دارای انرژی و هم حاوی این ویتامین هاست) برای کسانی که کاربدنی دارند بسیار مفید است.

5_ مازاد اهن مورد استفاده زنان باردار تنها برای خون سازی جنین نیست بلکه بخشی از اهن در کبد و مغز و استخوان کودک ذخیره می شود و بعد از ولادت از ان اهن ذخیره شده دوران بارداری مادر هم استفاده می کند. اگر مادر در دوران بارداری دچار کمبود اهن باشد موجبات کم خونی خود و نوزادش را فراهم می کند.

6_ در بین مردان عامل ژنتیکی، مهم ترین و بیشترین علت ریزش موی سرمحسوب می شود و در بین زنان عوامل غیرارثی  بیماری هایی چون کم خونی، حتی بارداری و دوران قاعدگی موجب می شود به طور مقطعی این بیماری ظهور کند.
کمبود مواد غذایی و نخوردن غذای کافی یکی از عوامل مهم ریزش موی سر می باشد. متاسفانه کسانی که از چاقی می ترسند و برای لاغر شدن از رژیم های غلط که اساس ان ها نخوردن مواد غذایی و نشاسته است استفاده می کنند، دچار ریزش مو می شوند که معالجه این نوع بیمار بسیار مشکل است و مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز دارد.  یکی دیگر از عوامل ریزش موی سر کمبود ویتامین B و گرسنگی مخفی مو است و در نتیجه تجمع چربی خون ( کلسترول) در اطراف پیاز مو مانع تنفس و تغذیه می شود به همین دلیل استفاده از این ویتامین ها می تواند از ریزش موی سر پیشگیری کند.

rizesh-moo

7_ زنان در سنین باروری برای پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر اهن حتما باید قرص اهن مصرف کنند. یکی از عمده ترین بیماری های هماتولوژی کم خونی است و شایع ترین کم خونی را می توان از نوع ” فقر اهن” عنوان کرد که اغلب در زنان دیده می شود که ان هم ناشی از بارداری، زامان، و مصرف کم گوشت قرمز است. برای پیشگیری از کم خونی ناشی از فقراهن، مصرف گوشت قرمز در میان خانواده ها، باید در حد متناسب و ناز باشد و در صورت بروز کم خونی قرص اهن مصرف کنند. اغلب زنان در سنین بارور و دوران قاعدگی دچار کم خونی ناشی از فقراهن می شوند.

8_ ویار گوجه فرنگی به دلیل کم خونی ناشی از فقراهن است. افرادی که اشتیاق زیادی به خوردن گوجه فرنگی دارند به کم خونی ناشی از فقراهن مبتلا هستند.

9_ در صورت مصرف زیاد اهن عارضه کروماتوز ایجاد می شود و به دنبال ان عارضه هموسیدروز در اثر افزایش رسوب تکیه های قهوه ای هموسیدرین ایجاد می شود. ( در هنگام رشد در خانم ها و دختران جوان، در دوران شیردهی و حاملگی نیاز بدن به اهن افزایش می یابد)

10_ مصرف زیاد اهن در رژیم غذایی می تواند فرد را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های روده ای می کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …