کم خونی

کم خونی

کم خونی

ایا می دانید که اسید فولیک سلامت خون شما را تضمین می کند؟

ویتامین ب 9 (B9) یا اسید فولیک (فولات) همراه با ویتامین ب 12 (B12) برای ساخت گلبول های قرمز ضروری می باشد. در واقع اسید فولیک عمل ساخت و نگه داری سلول ها را بر عهده دارد. این ویتامین جهت رشد و تقسیم سلول های بدن و برای تکمیل فرایند ترمیم و بهبودی لازم است. و به سوخت و ساز پروتئین و پیش گیری از پیری زودرس کمک می کند.

منابع ارزشمند این ویتامین عبارتند از: سبزیجات برگ دار سبز تیره مانند اسفناج، کاهو، مخمر اب جو، قارچ، مغزها، بادام زمینی و جگر
کمبود این ویتامین به انواع خاصی از کم خونی، اختلالات پوستی شدید، ریزش مو، اختلال در گردش خون، افسردگی و خستگی روانی منجر می شود. هم چنین کمبود این ویتامین در دوران بارداری می تواند به نقص لوله ی عصبی و لب شکری یا شکاف کام در نوزادان منجر شود. حداقل نیاز روزانه به این ویتامین 0/4 میلی گرم است. برای جبران کمبود و اصلاح کم خونی 5 میلی گرم یا بیش تز در روز مورد نیاز است.

برای داشتن خونی سالم ویتامین K بخورید
Vitamin-k-

برای حفاظت از خون، اطمینان حاصل نمایید که به اندازه کافی ویتامین K جذب نمایید. ویتامین کا برای انعقاد مناسب خون، پیش گیری از خون ریزی، عملکرد طبیعی کبد ضروری می باشد. کمبود ان می تواند به سوء جذب چربی، کاهش نمک های صفراوی در روده و کولیت، منجر شود و سرزندگی و شادابی را کاهش داده و پیری زودرس را در پی داشته باشد.

کمبود ویتامین k:
ممکن است به بیماری هایی مانند: پوکی استخوان، بیماری کبدی، ارتروز و خون ریزی از بینی، افزایش بروز شکستگی انتهای ران در کهنسالان منجر شود. مصرف منظم ویتامین کا با عث تقویت استخوان ها می شود. از رسوب کلسیم در رگ ها و کلیه ها جلوگیری می کند. از ابتلا به بیماری های قلبی _ عروقی و احتمالا سرطان پیشگیری به عمل می اورد.

پیش گیری از کم خونی بهتر از درمان ان است

پیش گیری از کم خون بسیار بسیار بهتر از درمان ان است. مصرف دراز مدت اهن طی سال های متمادی در پیش گیری از کم خونی ناشی از کمبود اهن بسیار اسان تر و موثر تر است. در درمان کم خونی، رژیم غذایی اهمیت بسزایی دارد. برای تولید گلبول قرمز خون، هموگلوبین و انزیم ها تقریبا تمامی مواد مغذی مورد نیاز هستند تا ان ها نیز بتوانند برای ساخت مواد مورد نیازشان و ادامه ی حیات از این مواد مغذی استفاده کنند.

علت اصلی کم خونی ناشی از کمبود اهن، غذاهای تصفیه شده ای مانند نان (سفید)، برنج (سفید)، شکر (سفید) و دسرها می باشند.

اهن همیشه باید به صورت الی و طبیعی مصرف شود و ثابت شده است که استفاده از ان به صورت غیرالی خطرناک است و باعث تخریب ویتامین های نگه دارنده و اسیدهای چرب غیراشباع، اسیب های جدی به کبد و حتی موجب سقط جنین می شود و تولد نوزاد را به تاخیر می اندازد و یا باعث ایجاد تولد های زودرس می گردد. غذاهای رایچ سرشار از اهن الی و طبیعی عبارتند از: گندم، غلات، برنج قهوه ای، سبزی جات برگ دار سبز، کلم، هویج، کرفس، چغندر، گوجه فرنگی، گیلاس، خرما، هلو، تخم مرغ. ثابت شده است که مصرف زیاد ان ها به ساخت هموگلوبین کمک نخواهد کرد. ذخایر، پروتئین نیز باید به حد کافی باشد. رژیم غذایی باید به حد کافی پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا، مانند ان چه که در شیر، پنیر، و تخم مرغ یافت می شود باشد. مس نیز برای استفاده از اهن در ساختمان هموگلوبین ضروری است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …