خانه / مطالب پزشکی / راه حل طبیعی برای کنترل فشارخون

راه حل طبیعی برای کنترل فشارخون

راه حل طبیعی برای کنترل فشارخون

اگر به تازگی فشارخون بالای شما تشخیص داده شده است ، 9 راه برای تغییر سبک زندگی به شما پیشنهاد می کنیم که با کمک ان ها می توانید فشار خون خود را پایین تر بیاورید و از خطر بیماری قلبی بکاهید.

1_ وزن خود را کاهش دهید و مراقب سایز دور کمر خود باشید.
هرچه وزن افزایش یابد فشارخون هم افزایش می یابد. حتی کاهش وزنی در حدود 10 پوند (حدود 4.5 کیلوگرم ) می تواند به کاهش فشارخون شما کمک کند. هرچه وزن بیشتری کم کنید فشارخون شما پایین تر می آید.
به علاوه کاهش وزن باعث افزایش تاثیر داروهای فشارخون می شود. شما به کمک پزشکتان می توانید میزان وزن ایده ال خود را محاسبه کنید و راهی برای رسیدن با ان طراحی کنید.
به جز میزان وزن باید حواستان به اندازه دور کمرتان هم باشد. جالب است که اگر این اندازه زیاد باشد خطر فشارخون بالا بیشتر می شود.

به طور کلی این افراد در معرض خطر بیشتری برای فشارخون بالا هستند:
:: مردان با دور کمر بالای 102 سانتی متر ( 40 اینچ)

:: زنان با دور کمر بالای 88 سانتی متر ( 35 اینچ)
:: مردان اسیایی با دور کمر بالای 90 سانتی متر ( 36 اینچ)
:: زنان اسیایی با دور کمر بالای 80 سانتی متر (32 اینچ)


2_  مرتب ورزش کنید.
فعالیت فیزیکی مرتب یعنی حداقل 60-30 دقیقه فعالیت در بیشتر روزهای هفته می تواند فشارخون شما را 6-4 میلی متر جیوه پایین بیاورد. طولی نمی کشد که تاثیر این مسئله را احساس می کنید. اگر تاکنون غیرفعال بودید با افزایش فعالیت ظرف چند هفته می توانید فشارخون خود را کاهش دهید.
اگر فشارخون شما هنوز بالا نیست ولی در مرز است یعنی فشار سیستولک بین 120-139 و فشار دیاستولیک بین 89-80 دارید ورزش می تواند به شما کمک کند تا از پیشرفت به سمت فشارخون بالا دورتر بمانید.
حتی اگر مبتلا به فشارخون بالا شده اید هم، ورزش می تواند فشارخون شما را به سطح کم خطرتری برساند. درباره طراحی یک برنامه ورزش مناسب با پزشک خود مشورت کنید تا محدودیت های فعالیتی خود را بشناسید. حتی 10 دقیقه فعالیت ملایم پیاده روی و یا نرمش استقامتی سبک کمک کننده است.

blood-pressure

3_ رژیم غذایی ضدفشار خون داشته باشید.
رژیم غذایی که شامل غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب باشد و چربی های اشباع شده و کلسترول ناچیزی داشته باشد می تواند فشارخون شما را تا 14 میلی متر جیوه پایین بیاورد. به این برنامه غذایی رژیم ضدفشار خون یا (DASH) گفته می شود.

این که عادات غذایی خود را تغییر دهید مسلما کار راحتی نیست اما این نکته ها به شما کمک می کنند:

الف) برای یک هفته هرچه که می خورید را بنویسید.
با این کار می توانید به عادات غذایی خود پی ببرید و از این که چه می خورید، چه مقدار می خورید، چه زمانی و چرا می خورید اگاه شوید.

ب) پتاسیم بیشتری مصرف کنید.
افزایش پتاسیم مصرفی می تواند تاثیر سدیم بر فشارخون را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم بیشتر میوه و سبزیجات هستند تا مکمل ها. در مورد میزان مناسب پتاسیم برای خود با پزشکتان مشورت کنید.

ج) خریدار خوبی باشید.
قبل از رفتن به خرید حتما لیست تهیه کنید و همان ها را بخرید از خرید غذاهای ناسالم خودداری کنید. برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و حتی وقتی بیرون از خانه غذا می خورید به رژیم خود وفادار بمانید.

د) به خودتان گاهی تخفیف بدهید.
درست است که رعایت رژیم DASH را در تمام طول زندگی به شما توصیه می کنیم اما این به این معنی نیست که شما مجبور باشید برای همیشه از همه خوراکی هایی که دوست دارید صرف نظر کنید. گاهی اوقات استثنائا می توانید مقدار معقولی از برخی از خوراکی هایی که دوست دارید مصرف کنید. این کار انگیزه شما را در ادامه رژیم غذایی سالم بیشتر می کند.
کاهش-سریع-فشار-خون-بالا

4_ سدیم مصرفی خود را کاهش دهید.
با کمی کاهش سدیم مصرفی خود می توانید فشارخون را 8-2 میلی متر جیوه پایین بیاورید. یک فرد بالغ روزانه به 2400-1500 میلی گرم سدیم نیاز دارد ولی اگر فشارخون شما بالاست کمتر از 1500 میلی گرم در روز سدیم دریافت کنید. برای کاهش سدیم مصرفی خود از این نکات کمک بگیرید.

الف) بررسی کنید که در طول روز چقدر نمک در خوراکی ها و نوشیدنی های مصرفی شما وجود دارد.

ب) موقع خرید برچسب های غذایی را بخوانید و در صورت امکان محصولات مشابهی را انتخاب کنید که سدیم کمتری داشته باشند.

ج) غذاهای فراوری شده را کمتر استفاده کنید. چیپس اماده، سس ها، سوسیس ها، کالباس و گوشت های فراوری شده ، غذاهای کنسروی و یخ زده حاوی مقدار زیادی سدیم هستند.

د) نمک به غذا اضافه نکنید. یک قاشق چایخوری معمولی 2300 میلیگرم سدیم دارد. از ادویه های دیگر و گیاهان معطر استفاده کنید و عطر و طعم های جدید به غذا اضافه کنید تا بتوانید نمک کمتری استفاده کنید.

ه) کار را برای خودتان سخت نکنید. اکر ذائقه شما به شوری عادت کرده و نمی توانید نمک را بلافاصله کنار بگذارید سخت گیر نباشید. می توانید نمک مصرفی را به ارامی و به تدریج کم کنید. با این کار پرزهای چشایی زبان و کام به مروز سازگار می شوند و شما تغییر شدیدی را احساس نخواهید کرد.

5_ از ترکیبات تنباکو و سگار اجتناب کنید:
به غیر از همه خطراتی که برای سیگار و تنباکو شناخته شده نیکوتین موجود در ان ها فشارخون را حداقل تا یک ساعت پس از مصرف بالا نگه می دارد. بنابراین کسانی که در طول روز چند بار سیگار می کشند فشار خونشان دائما بالا می ماند. به علاوه شما باید از افراد سیگار هم اجتناب کنید. در معرض سیگار دیگران بودن شما را در خطر فشارخون بالا و بیمار های قلبی قرار می دهد.

6_ مراقب کافئین باشید.
هنوز در مورد تاثیر کافئین بر فشارخون بحث و نظرهای متفاوتی وجود دارد. پس از مصرف مصرف قهوه یا سایر نوشدنی های کافئین دار فشارخون موقتا افزایش می یابد ولی این که این افزایش تا کی باقی می ماند مشخص نیست. برای این که بفهمید کافئین روی فشارخون شما چه تاثیری دارد قبل  و نیز نیم ساعت بعد از مصرف قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار فشار خون خود را اندازه گیری کنید. اگر 10-5 میلی متر جیوه افزایش وجود داشت شما به تاثیر کافئین بر فشارخون حساس هستید. البته چه حساس باشید چه نباشید پزشکان توصیه می کنند که کافئین مصرفی بیشتر از 200 میل گرم در روز یعنی بیش از حدود دو فنجان قهوه نباشد.

coffee

7_ استرس را کم کنید.
اضطراب و استرس می تواند فشارخون را موقتا افزایش دهد. مدت زمانی را به فکر کردن درباره این که چه چیز موجب ایجاد استرس و اضطراب د شما می شود اختصاص دهید و دنبال علت ها بگردید. محیط و شرایط کاری، خانواده، مشکلات مالی، بیماری و موارد دیگر را برسی کنید و فکر کنید که چرا موجب اضطراب و استرس در شما می شوند. باید به دنبال راهی برای کاهش و حذف اضطراب و استرس ناشی از این مشکلات باشید. اگر موفق به حذف ان ها نشدید نگران نباشید. تمرینات تنفس عمیق ، یوگا، مدیتیشن، تای چی و ماساژ را امتحان کنید. اگر نتیجه نگرفتید حتما با یک متخصص برای رفع اضطراب و استرس خود مشورت کنید.

8_ از میران فشارخون خود مطلع باشید و ویزیت های مرتب داشته باشید.
بهترن کار این است که نحوه اندازه گیری فشارخون خود در خانه را یاد بگیرید و از میزان فشارخون خود مطلع باشید. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا راه مناسبی را به شما پیشنهاد کند.
به علاوه باید برنامه مرتبی برای ویزیت پزشک داشته باشید و فقط به اندازه گیری در منزل اکتفا نکنید چون برخی اوقات اشتباه در اندازه گیری یا دستگاه شما ممکن است خطرساز باشد و شما مطلع نباشید. بر اساس کنترل بودن یا نبودن فشارخون شما و میزان فشارخون یا عوامل خطر همراه پزشک زمان ویزیت ها را مشخص می کند.

ممکن است هر سه ماه تا شش ماه ویزیت شوید و یا اگر فشارخون شما به خوبی کنترل نشود ماهانه توسط پزشک ویزیت شوید. اگر سردرد، سرگیجه، تپش قلب، تنگی نفس یا علامت دیگری داشتید سریع تر به پزشک مراجعه کنید. در مواردی که فشارخون بسیار بالا باشد یعنی فشارخون سیستولیک بالاتر از 175 و یا دیاستولیک بالای 95 این مورد اورژانس فشارخون است و باید فورا به بیمارستان مراجعه کرد و احتمال بستری شدن نیز هست. اندازه گیری مرتب فشارخون و داشتن ویزیت های منظم شما را از خطرات احتمالی حفظ خواهد کرد.
6ad2c8ca55f4cc89ac3bcc339fa2096c-250x187

9_ اجتماعی باشید و از خانوداه و دوستان خود کمک و حمایت بخواهید.
حمایت دوستان و خانواده سلامت شما را افزایش می دهد. افراد منزوی ، استرس بیشتر و سلامتی کمتری دارند. دیگران می توانند شما را تشویق  کنند و یا در انجام برنامه هایی که دارید همراهتان کمک کنند. در مورد فشارخون بالا و خطرات ان دوستان و سایر اعضای خانواده را اگاه سازید. اگر به حمایتی فراتر از کمک خانواده و دوستان نیاز دارید می توانید به عضویت گروه هایی درایید که همان مشکل شما را دارند. حمایت احساسی و فکری در چنین گروه هایی می تواند کمک کننده باشد و نکاتی برای کنار امدن با شرایط موجود و ارتقاء سلامتی در اختیار شما قرار دهد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …