خانه / مطالب پزشکی / چگونه می توان فشارخون را با افزایش سن پایین نگه داشت؟

چگونه می توان فشارخون را با افزایش سن پایین نگه داشت؟

چگونه می توان فشارخون را با افزایش سن پایین نگه داشت؟

چگونه می توان فشارخون را با افزایش سن پایین نگه داشت؟

توصیه های زیر را جهت کنترل فشارخون بکار بندید مطمئنا نتیجه مثبت آن را در مدت کوتاهی خواهید دید.

1_ میوه و سبزیجات به میزان زیاد مصرف کنید.
زیرا سلولز موجود در میوه ها در کاهش فشارخون بسیار موثر است. تحقیقات نشان داده است که افراد مسنی که کمتر میوه مصرف می کنند 45% بیشتر از کسانی که روزانه 5 عدد سیب می خورند و از سلولز آن استفاده می کنند، مستعد ابتلا به فشارخون بالا هستند.

2_ از مکمل های ویتامین c استفاده نمایید. 
مطالعات نشان داده شده است مصرف روزانه حتی 250 میلی گرم ویتامین C، خطر افزایش فشارخون را در میانسالی کاهش می دهد. که البته این تاثیر در برخی مطالعات مشابه تایید نشده است.

3_ به نمک اعتیاد پیدا نکنید. 
برای مثال به منظور ایجاد یک عادت غذایی مثبت به غذا نوزادان نمک اضافه نکنید. خودتان نیز از مصرف غذاهای کنسرو شده و آماده پرهیز نمایید. د ر این نوع غذاها حدود 70% نمک بیشتر موجود است. تقلیل میزان نمک مصرفی به یک قاشق چایخوری سرخالی در روز در افرادی که فشارخون بالا دارند می تواند فشار سیستولیک و دیاستولیک را در حد قابل توجهی کاهش دهد.

4_ انگور قرمز یا آب انگور قرمز یا ارغوانی بخورید. 
ترکیبات شیمیایی موجود در آب انگور به منبسط شدن رگ ها و در نتیجه کاهش فشارخون کمک می کند.

5_ روزانه دو عدد ساقه کرفس بخورید.
طبق تحقیقات به عمل آمده، مواد شیمیایی موجود در کرفس قادر است فشارخون را کاهش دهد.

6_ سیر یا قرص سیر بخورید.
یک حبه سیر آکنده از 400 نوع ماده شیمیایی است همچنین سیر شامل تعداد زیادی آنتی اکسیدانت است که می تواند روی کاهش فشارخون موثر باشد.

7_ به میزان زیاد پتاسیم مصرف کنید.
در صورتیکه به مقدار کافی پتاسیم مصرف نگردد، سدیم در بدن باقی مانده و و باعث افزایش ناگهانی فشارخون می گردد. پتاسیم در میوه ها و سبزیجات، میوه های مغزدار مانند گردو و فندوق، سویا و ماهی وجود دارد.

8_جو پرک شده مصرف کنید.
مطالعات انجام شده ثابت کرده است خوردن مقدار کمی جو پرک شده در حد 30 گرم در روز باعث کاهش فشارخون می شود. خوردن مقادیر بیشتر جو پرک شده فشارخون را به میزان بیشتری بدون توجه به میزان وزن و سن کاهش می دهد. و جذب سدیم و پتاسیم را کاهش می دهد که احتمالا این مسئله ناشی از ماده موجود در سبوس جو یعنی سلولز قابل حل می باشد.

9_ ماهی های چرب مصرف نمایید.
ماهی آزاد، اسقومری (خالمخالی)، ساردین بیشتر بخورید. و با تجویز پزشک روغن ماهی مصرف نمایید.

10_ به میزان زیاد کلسیم مصرف نمایید.
مواد معدنی، افزاش فشارخون ناشی از حساسیت به نمک را متوقف نمایید.

11_ به میزان کافی منیزیم مصرف نمایید.
در مطالعات انجام شده ثابت شده است با مصرف 485 میلی گرم منیزیم در روز در زنانی که دچار افزایش فشارخون از نوع متوسط بودند فشارخون سیستولیک به طور متوسط 2.7 میلی متر جیوه و فشارخون دیاستولیک 3.4 میلی متر جیوه کاهش پیدا کرده است.

12_ از مصرف الکل خودداری کنید.
اگرچه مکانیزم تاثیر الکل بر روی فشارخون روشن نمی باشد. ولی مصرف الکل یکی از بزرگترین و تردیدناپذیر ترین علل افزایش فشارخون است.

13_ اگر افزایش وزن دارید باید مقداری از وزن خود بکاهید.
از آنجا که فعالیت های رادیکال های آزاد با مصرف زیاد چربی، تشدید می گردد، کاهش وزن می تواند درمانی فوری باشد. مصرف محدود مواد کالری زا، تولید رادیکال های آزاد را کاهش می دهد. هم چنین حساسیت به نمک در افراد چاق شایع تر است.

توجه!! دقت داشته باشید که کاهش نمک همیشه درمان قطعی نمی باشند. پایین آوردن میزان مصرف سدیم و افزایش کلسیم ممکن است حتی در مواردی، تغییری در فشارخون ایجاد ننماید یا به صورت غیرعادی حتی در بعضی افراد سبب بالا رفتن فشار خون نیز می گردد. لذا شما می توانید از طریق کنترل منظم فشارخون رژیم های غذایی مختلف و تاثیر آن روی فشارخونتان را بررسی کرده و رژیمی را که تاثیر گذارتر است انتخاب نمایید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …