خانه / مطالب پزشکی / کیسه صفرا

کیسه صفرا

کیسه صفرا

برای رهایی از سنگ کیسه ی صفرا ورزش کنید

ورزش برای مبتلایان به اختلالات کیسه ی صفرا ضروری است. چون که عدم فعالیت جسمی و بی تحرکی منجر به تنبلی صفرا و مثانه شده و باعث می شود که کار خود را به نحو احسن انجام ندهند که در نهایت به تشکیل سنگ می انجامد.

آساناهای یوگی که در تقویت کبد و کیسه ی صفرا مفید هستند عبارت اند از:
سروانگ اسانا (ایستادن روی شانه ها)، پاسچی موتان اسانا (کشش کامل پشت)، دهانور اسانا (کمانی)، بهوجانگ اسانا (حالت مار کبرا)، شالاب اسانا (وضعیت ملخ).
با این حال حتی پیاده روی نیز در تسکین این بیمار کمک می کند. تنها زمانی که باید از ورزش اجتناب نمود وقتی است که حمله حاد می باشد و یا برای تحریک حرکت سنگ ها از روغن استفاده شده است.

با رژیم غذایی سنگ صفرا را دفع کنید
اگر از یک رژیم غذایی خوب غافل شوید، حتی با درمان های طبیعی نمی توانید از ضرورت یک جراحی کیسه ی صفرا چشم بپوشید. اگر سنگ های صفراوی خیلی بزرگ شده اند و یا در مواردی که ان ها مدت زمانی طولانی در ان جا جاخوش کرده اند چاره ای جز عمل جراحی ندارید، با این حال، زیاد نگران نباشید!

سنگ های صفراوی کوچک تر را می توان با استفاده از روش های درمانی طبی معالجه نمود. رژیم غذایی عامل اصلی درمان کیسه ی صفرا است. در مورد التهاب کیسه صفرا بیمار باید به مدت 2-3 روز روزه بگیرد تا زمانی که شرایط حاد بیمار برطرف شود. بیمار در این 2-3 روز فقط باید اب بنوشد. بعد از این 2-3 روز بیمار به مدت چندین روز اب انگور، لیمو، گریپ فروت، چغندر و هویج مصرف می کند. مطمئن باشید که این رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی از غذاهای گیاه خواران لبنی است و شامل سبزی جات خام و پخته، اب سبزی جات و مقدار متوسطی از میوه ها و دانه ها می باشد. هم چنین بیمار باید 2 بار در هر روز ماست، پنیر محلی و یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون مصرف نماید.

روغن به عنوان یک محرک باعث تولید صفرا و لیپاز، انزیم های هضم کننده ی چربی می باشد. از انواع گوشت، تخم مرغ، چربی های حیوانی و روغن های فراوری شده و مصنوعی و غذاهای سرخ شده پرهیز شود. در این رژیم غذایی کربوهیدرات های تصفیه شده، به خصوص شکر، محصولات قند ، الکل، نوشابه های الکلی و غیر الکلی، کیک، پودینگ، فرنی ها، بستنی، قهوه و مرکبات به کلی حذف می شوند. بیمار باید به جای سه وعده ی اصلی، حجم غذا را کم و تعداد ان ها را افزایش دهد.

 دستور غذایی برای کسانی است که از اختلالات کیسه ی صفرا رنج می برند:

:: ناشتا: یک لیوان اب گرم، مخلوط با اب لیمو و عسل با اب میوه تازه

:: صبحانه: میوه ی تازه، یک دو تکه نان گندم کامل و یک فنجان شیر بدون چربی.

:: ناهار: سوپ سبزی جات، یک بشقاب بزرگ سالاد سبزی جات فصل که اب لیمو یا روغن سبزی جات روی ان پاشیده شده باشد.

:: شام: روغن سبزی جات، یکی دو نوع سبزی کمی پخته شده، سیب زمینی شیرین پخته، برنج قهوه ای یا یک دو تکه نان گندم سبوس دار و یک لیوان دوغ.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …