خانه / پوست، مو و زیبایی / استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده

متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه مرطوب کننده ها، عدم درک صحیح و استفاده نادرست وجود ندارد. علی رغم تمام تبلیغات و ادعاهایی که در مورد مرطوب کننده ها مبنی بر اثر ضد چروک، سفت کنندگی، پوست، ضد پیری و … بیان می شود، باید گفت که مرطوب کننده ها چیزی به جز یک مرطوب کننده نبوده و هیچ گونه اثر منحصر به فردی ندارند. این فرآورده ها حاوی موادی هستند که پوست خشک را نرم و صاف کرده و آب را در سلول های پوست حفظ می کنند. همچنین به تحکیم سد حفاظتی پوست کمک می نمایند.

لزومی بر استفاده همه افراد از مرطوب کننده ها وجود ندارد، به ویژه خانم هایی که دارای پوست چرب یا مختلط بوده و مستعد بروز آکنه هستند. در باور بسیاری از خانم ها، فرآورده های مرطوب کننده می توانند باعث جلوگیری از بروز چین و چروک شوند، زیرا پوست چرب دارای ظاهر بهتری نسبت به پوست خشک بوده و معمولا چروک های کمتری دارد. چروک، لک و پوست شل و آویزان، ناشی از عوامل مختلفی از قبیل نور خورشید، عوامل ژنتیکی، نازک شدن پوست در اثر پیری، و از دست دادن چربی لایه زیرجلدی بوده و ارتباطی با پوست خشک ندارد. این باور غلط باعث می شود که بسیاری از افراد، حتی آنهایی که دارای پوست چرب هستند، به منظور جلوگیری از بروز چروک، از مرطوب کننده ها و فرآورده های به اصلاح آب رسان استفاده نمایند.

استفاده روزانه و مداوم از یک مرطوب کننده باید مختص افرادی باشد که دارای پوست خشک هستند. اگر فرد دارای پوست نرمال باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که به طور مرتب و روزانه از مرطوب کننده ها استفاده نماید، و در صورت لزوم بهتر است فرآورده ای را مصرف کند که دارای حداقل مواد امولینت مسدود کننده بوده و در فرمولاسیون آن بیشتر از مواد هومکتانت استفاده شده باشد.

در مورد پوست های چرب، اصولا استفاده از مرطوب کننده ها هیچ لزومی ندارد، ولی با توجه به اینکه افراد دارای این نوع پوست به چربی آن عادت داشته و پس از استحمام و شستشوی صورت (به ویژه بعد از استفاده از قالب های صابون) پوست آنها برای دقایق تا ساعاتی خشک می شود، این خشکی پوست برای آنها آزاردهنده بوده و تمایل به استفاده از یک مرطوب کننده دارند. اینگونه افراد معمولا به دنبال فرآورده ای هستند که پوست آنها را اصطلاحا خیس و مرطوب کند، و این بر خلاف افراد دارای پوست خشک است که بیشتر به دنبال فرآورده ای هستند که پوست آنها را چرب و نرم کند.

بهترین مرطوب کننده ای که می تواند مناسب پوست های چرب بوده و پوست را به بهترین نحو خیس و مرطوب کند، استفاده از یک تـونـر حاوی مواد هومکتانت، آنتی اکسیدان و التیام دهنده است. در صورت خشکی بیش از حد و تمایل افراد دارای پوست چرب به استفاده از یک کرم مرطوب کننده، فرآورده های فاقد چربی (oil free)، امولسیون های Si/W، و امولسیون های O/W حاوی حداقل امولینت های مسدود کننده، بهترین انتخاب می باشد. ویژگی محصولات فاقد چربی این است که در فرمولاسیون آنها از ترکیبات مسدود کننده استفاده نشده و یا خیلی کم استفاده می شود.

ویـژگـی هـای یـک مـرطـوب کـنـنـده خــوب

:: مهمترین ویژگی یک مرطوب کننده این است که باید مناسب نوع پوست باشد. برای این منظور، نحوه انتخاب مواد امولینت و نسبت آنها در فرآورده از اهمیت زیادی برخوردار است. ازنظر بیشتر مصرف کنندگان، نباید همراه با یک حس سنگینی و چربی ناخوشایند باشد. مصرف کنندگان ترجیح می دهند از مرطوب کننده ای استفاده نمایند که در هنگام مصرف و تا چند ساعت پس از آن، یک حس لطافت و شادابی به پوست دهد. برای رسیدن به این ویژگی، در فرمولاسیون مرطوب کننده، حتی الامکان نباید از امولینت هایی مثل وازلین، پارافین و لانولین استفاده شده باشد و در عوض به کارگیری عوامل  skin feel  بسیار مفید است.

:: در مورد مرطوب کننده هایی که به طور روزانه مورد مصرف قرار می گیرند، بهتر است که حاوی ترکیبات ضد آفتاب نیز بوده و دارای SPF باشند. همچنین مرطوب کننده های مرغوب معمولا حاوی مواد التیام دهنده مثل بیزابولول، آلانتوئین، عصاره گیاه آلوئه ورا، گل همیشه بهار (کالاندولا) و بابونه و همینطور مواد آنتی اکسیدان می باشند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

اسکراب ها

اسـکـراب ها اسکراب نوع دیگری از فرآورده های تمیز کننده صورت است که به صورت …