اسکراب ها

اسکراب ها

اسـکـراب ها

اسکراب نوع دیگری از فرآورده های تمیز کننده صورت است که به صورت کرم، لوسیون و یا کلینزر عرضه می شود. البته اسکراب جزء فرآورده های تمیز کننده روزانه نبوده و استفاده مداوم از آن توصیه نمی شود. اسکراب نوعی فرآورده پوسته ریز در نظر گرفته می شود، و حاوی دانه های ریزی است که بر روی پوست اثر ساینده داشته و به منظور برداشتن لایه کراتینی در حال ریزش مورد استفاده قرار می گیرد.

پوسته ریزی عبارت است از برداشتن لایه های خارجی مرده پوست. پوسته ریزی به نوعی یک لایه برداری (پیلینگ) ملایم است که در آن فقط سلول های مرده پوست برداشته می شوند. وجود اینگونه سلول های اضافی ممکن است ناشی از آسیب های نور خورشید، پوست چرب، استفاده بیش از حد از فرآورده های مرطوب کننده، و یا تکثیر غیر طبیعی سلول های پوستی باشد. انجام پوسته ریزی منظم، برای انواع پوست بسیار مفید بوده و یکی از اصول مراقبت از پوست است. در مورد پوست خشک، عمل پوسته ریزی به جذب بهتر مرطوب کننده ها کمک می کند، تولید کلاژن راتحریک می کند، جابجایی سلول ها (جایگزینی سلول های نو و تازه به جای سلول های مرده) را تسهیل می کند، بافت پوست را بهبود می دهد، و تا حدی لک های پوستی را ترمیم می نماید. انجام منظم این عمل در پوست های چرب، از مسدود شدن منافذ پوستی جلوگیری می کند، ظاهر پوست را بهبود می بخشد، و جابجایی سلول ها را تسهیل می کند. عمل پوسته ریزی معمولا به دو طریق انجام می شود: پوسته ریزی مکانیکی با استفاده از یک اسکراب، و پوسته ریزی شیمیایی با استفاده از یک فرآورده AHA و BHA. در بیشتر انواع پوست، توصیه می شود که فقط یکی از روش های پوسته ریزی را به کار گرفت، زیرا استفاده از هر دو روش باعث آسیب پوست می شود. تنها پوستی که می توان هر دو روش را به طور همزمان برای آن به کار برد، پوست چرب و پر منفذ است. اسکراب ها معمولا به سه شکل عرضه می شوند: کرم های اسکراب، لوسیون های اسکراب و کلینزرهای حاوی ذرات ساینده. کرم ها و لوسیون های اسکراب را بهتر است بعد از تمیز کردن پوست به کار برد. دانه های ریز مورد استفاده دراین محصولات ممکن است طبیعی بوده و یا مصنوعی باشند، که معمولا شامل موارد زیر می شوند:

:: دانه های پلی استیرن و پلی اتیلن

:: پودر هسته زرآلو، گردو، هلو

:: ذرات اکسید آلومینیوم

:: گرانول های سنگ پا

:: پودر ساقه ذرات

:: بلغورم بادام

 

به دنبال استفاده از هر نوع اسکراب، صورت را باید با آب ولرم شستشو داد. استفاده از یک لیف حمام پهن (به ویژه لیف های بافتنی) می تواند به اندازه اسکراب های فوق موثر باشد. یکی دیگر از بهترین اسکراب ها، مخلوط جوش شیرین با آب یا یک کلینزر ملایم است. چنین فرآورده ای را می توان به راحتی در منزل تهیه نمود. برای این کار می توان مقداری جوش شیرین را با آب به صورت خمیر درآورده و به آرامی پوست خیس شده را با آن ماساژ داد و سپس با آب ولرم شست. همچنین می توان به اندازه یک تا دو قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک تا دو قاشق غذا خوری کلینزر مخلوط کرده و استفاده نمود. روش فوق برای انواع پوست، به غیر از پوست های خیلی خشک و حساس، مناسب است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …