خانه / پوست، مو و زیبایی / انواع امولسیون

انواع امولسیون

انواع امولسیون

انـواع امولسیون

امولسیون ها دارای انواع متعددی هستند، ولی دو نوع اصلی آن عبارتند از:

:: هنگامی که روغن در آب پراکنده شود. اینگونه امولسیون ها را امولسیون های روغن در آب یا O/W ؛ (oil /water) می نامند.

:: هنگامی که آب در روغن پراکنده شود. اینگونه امولسیون ها را آب در روغن یا  W/O ؛ (water/oil) می نامند.

در نوع امولسیون، نسبت آب به روغن اهمیت چندانی ندارد. مهمترین فاکتور تعیین کننده نوع امولسیون، نوع ماده امولسیون کننده به کار رفته است. اگر ماده امولسیون کننده محلول در آب باشد، فاز روغنی در فاز آب پراکنده شده و محصول به دست آمده O/W است. حال اگر ماده امولسیون کننده محلول در چربی باشد، آن وقت این فاز آب است که در فاز چربی پراکنده شده و محصول به دست آمده یک امولسیون W/O است.

بهترین مثال برای یک امولسیون طبیعی O/W، شیر است که در آن ذرات چربی به طور یکنواخت در پایه آب پخش شده اند. پروتئین شیر (سدیم کازئینات) نقش امولسیون کننده داشته و به علت حلالیت در آب باعث تشکیل یک امولسیون O/W می شود. از سوی دیگر، به منظور ارائه یک مثال غیر آرایشی از امولسیون W/O می توان به سس مایونز اشاره کرد. در سس مایونز، سرکه (یک ماده محلول در آب) بصورت قطرات ریز در پایه یک روغن گیاهی مثل روغن سویا و یا روغن زیتون پراکنده شده است. در این امولسیون، کلسترول موجود در زرده تخم مرغ نقش امولسیون کننده را ایفا کرده و باعث تشکیل یک امولسیون W/O می شود.

امولسیون های W/O، نرم کننده تر، چرب تر و سنگین تر بوده و حالت روغنی بیشتری نسبت به انواع O/W دارند، ضمن اینکه با آب به تنهایی پاک نمی شوند. در عوض، امولسیون های O/W  دارای کیفیت زیر دست بهتری بوده و مصرف آنها خوشایندتر است. به همین دلیل است که اغلب کرم ها و لوسیون ها را به صورت O/W فرموله می کنند. امروزه استفاده از امولسیون های W/O، به کرم های مخصوص پوست های خیلی خشک، لوسیون های شیرپاک کن، و برخی کرم ها ی محافظ، کرم های شب و کرم های دور چشم محدود شده است.

دربخش های قبلی اشاره شد که مواد سیلیکونی جایگزین پایه های چرب سنتی شده اند. از این رو، در سال های اخیر توجه ویژه ای به امولسیون های آب در سیلیکون (W/Si) )شده است. این امولسیون ها اثرات و کاربردهای مشابهی با امولسیون های W/O دارند، ولی برخلاف آنها، سنگین و چرب نبوده و محصولاتی با بافت سبک ارائه می دهند. پخش پذیری این امولسیون ها بر روی پوست بسیار عالی است و کیفیت زیردست بسیارخوبی دارند. متداول ترین سیلیکونی که به عنوان پایه در این فرآورده ها به کار می رود، سیکلومتیکون است. نکته جالب در مورد امولسیون های W/Si این است که در فرمولاسیون آنها نیاز چندانی به استفاده از امولسیون کننده های متداول نیست، چرا که خود سیلیکون می تواند نقش امولسیون کننده را نیز بازی کند، واگر هم نیازی به حضور یک امولسیون کننده مستقل باشد، می توان از امولسیون کننده های سیلیکونی استفاده نمود. این موضوع می تواند برای پوست های خیلی حساس که به مقادیر کم سورفکتاننت ها نیز واکنش نشان می دهند دارای اهمیت باشد.

در اینجا لازم است که به امولسیون های Si/W هم اشاره شود. این فرآورده ها شبیه به امولسیون های O/W هستند و کارکرد مشابهی دارند، با این تفاوت که پایه های آنها دارای حداقل جزء چربی بوده و از این رو، ضمن داشتن کیفیت زیردست بسیار عالی، محصولات مناسبی برای پوست های چرب و مختلط هستند.

امولسیون ها به دو شکل لوسیون و کرم عرضه می شوند. هنگامی که مقدار آب زیاد بوده و محصول نهایی به شکل مایع باشد، امولسیون مایع یا لوسیون نامیده می شود. اگر محصول نهایی نیمه جامد باشد، کرم نامیده می شود. مقدار آب موجود در کرم از لوسیون کمتر است. یک راه ساده جهت تشخیص لوسیون از کرم به این صورت است که درب محصول را باز کرده و ظرف را برمی گردانیم. اگر امولسیون به راحتی به پایین سرازیر شد، یک لوسیون است، در غیر اینصورت کرم می باشد. در مثال های فوق، شیر یک امولسیون مایع و سس مایونز یک کرم است. البته باید دقت نمود که قوام همه لوسیون ها مثل شیر نبوده و معمولا از قوام بیشتری برخوردار هستند.

یک نکته بسیار مهم این است که هر وقت سخن از امولسیون می شود، ذهن افراد نباید فقط معطوف یک کرم دست و صورت، یک کرم ضدآفتاب، یک لوسیون شیرپاک کن، یک کرم دور چشم و یا مواردی از این دست باشد. امولسیون ها دسته بزرگی از فرآورده های آرایشی و مراقبت از پوست را تشکیل داده و برای نمونه یک شامپو نیز ممکن است یک امولسیون باشد (مثلا یک شامپوی مخصوص موهای خشک که حاوی آب، مواد محلول در آب، و مواد مرطوب کننده و حالت دهنده محلول در چربی است). همچنین، در برخی موارد با واژه هایی از قبیل فلوید (fluid)، سرم (serum)، کنسانتره (concentrate) و… مواجه می شویم. فلوید، تقریبا همان لوسیون است، و سرم و کنسانتره می تواند یک محلول یا لوسیونی باشد که مواد موثره با غلظت بیشتری به کار رفته و اغلب جنبه درمانی دارند. نکته دیگر اینکه، اگرچه در مطالب فوق جهت آشنایی و درک بهتر به نوع امولسیون ها از قبیل  W/O ,O/W و … اشاره شد، ولی باید توجه نمود که تشخیص آنها از روی مواد تشکیل دهنده یک فرآورده کار آسانی نبوده و نیاز به تخصص و تجربه دارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …