خانه / پوست، مو و زیبایی / انواع کرم ها و لوسیون ها

انواع کرم ها و لوسیون ها

انواع کرم ها و لوسیون ها

انواع کرم ها و لوسیون ها

در صنایع آرایشی، انواع مختلفی از کرم ها و لوسیون ها وجود دارند که هرکدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار گرفته و با نام های متفاوتی عرضه می شوند. تقسیم بندی کرم ها و لوسیون ها صرفا یک تقسیم بندی عملکردی نبوده و بیشتر جنبه کاربردی دارد، چرا که بیشتر آنها با هم همپوشانی دارند. در اینجا آنها را فقط به صورت کرم ذکر می کنیم. معروفترین این کرم ها عبارتند از:

:: کرم های شب (night creams) یا کرم های تقویتی (nutrient creams)

:: کرم های پایه یا فونداسیون (fundation  creams)

:: کرم های مرطوب کننده (moisturizing creams)

:: کرم های پاک کننده (cleansing creams)

:: کرم های دور چشم (eye creams)

:: کرم های روز (day creams)

اینگونه نامگذاری کرم ها به این معنی نیست که هرکدام از آنها دارای فرمولاسیون کاملا منحصر به فردی بوده و ارتباطی با یکدیگر ندارند، بلکه برخی از آنها می توانند در قالب یکدیگر عرضه شوند. برای مثال، کرم ها ی دور چشم، غالبا کرم های مرطوب کننده ای هستند که دارای ساختار مشابهی با کرم های شب می باشند، و یا مثلا کرم های مرطوب کننده به صورت کرم روز و یا کرم شب عرضه می شوند. از سوی دیگر ممکن است این سوال مطرح شود که پس چرا کرم هایی مثله کرم ضد آفتاب، ضد لک، ضد چروک و مواردی از این دست، در این لیست قرار ندارند؟ توجه به این نکته ضروریست که این کرم ها ممکن است یکی از کرم های موجود در لیست فوق باشند. برای مثال، یک کرم ضد آفتاب می تواند به صورت کرم روز، کرم مرطوب کننده، کرم دور چشم و یا کرم فونداسیون عرضه شود.

کــرم هــای روز

این کرم ها همانگونه که از نامشان پیداست، کرم هایی هستند که معمولا در طول روز مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر افراد تمایل دارندکه در طی روز از فرآورده هایی استفاده کنند که دارای بافت سبک بوده و مصرف آنها خوشایند باشد. برای این منظور، اینگونه کرم ها به صورت فاقد چربی  (oil free)، و  O/W یا Si/W  عرضه می شوند. به علت خواص منحصر به فرد مواد سیلیکونی، آندسته از کرم هایی که به صورت W/Si و یا محلول های روغنی سیلیمونی فرموله می شوند نیز دارای بافت نسبتا سبک بوده و از آنها به عنوان فرآورده های روز استفاده می شود. در این میان، محصولات فاقد چربی برای پوست های نرمال تا چرب، O/W و Si/W برای پوست های نرمال تا خشک، و W/Si و روغن های سیلیکونی برای پوست های خشک و خیلی خشک عرضه می شوند.

کرم های شب یا کرم های تقویتی

ویژکی اصلی این کرم شب، ماندگاری طولانی بر روی پوست و نفوذ بهتر به لایه های زیرین پوست می باشد. از این رو، اغلب کرم های مرطوب کننده مخصوص پوست های خشک و خیلی خشک و کرم های دور چشم، به صورت کرم شب عرضه می شوند. اینگونه کرم ها معمولا از نوع W/O یا  W/Si بوده و نسبت به کرم های روز چرب تر هستند، ضمن اینکه منافذ پوستی را بهتر مسدود می کنند.

کرم های شب همچنین به عنوان کرم های تقویتی نیز به کار می روند، چرا که حاوی موادی هستند که ادعا می شود باعث تقویت پوست شده و این مواد باید به لایه های زیرین پوست نفوذ کنند. به منظور نفوذ بهتر این مواد، کرم باید به مدت چندساعت بر روی پوست بماند. بنابراین، کرم های تقویتی را باید در هنگام شب، قبل از خواب استفاده نمود. برخی از کرم های ضدلک و رتینوئید نیز که باید به دلایلی در هنگام شب مصرف شوند و همینطور فرصت کافی برای نفوذ به پوست داشته باشند، به صورت کرم شب عرضه می شوند. به علت اینکه کرم های شب خاصیتی چرب دارند، بهتر بر روی پوست قرار گرفته و ریزش نمی کنند.

کرم های دور چشم

پوست اطراف چشم به مراتب ظریف تر و حساس تر از پوست دست و صورت است. همچنین، به علت اینکه پوست این ناحیه دارای حداقل غدد سباسه است، به علت خشکی زیاد می تواند مستعد بروز چروک باشد. از این رو، اکثر کرم های دور چشم دارای چربی زیاد بوده و معمولا به صورت W/O فرموله می شوند. فرمولاسیون کرم های دور چشم، بسیار شبیه به کرم های شب است. علاوه بر این، در این محصولات اسانس ها باید به دقت انتخاب یا به کلی حذف شوند، زیرا نفوذ آنها سریع و تحریک کنندگی شان زیاد است، ضمن اینکه به علت فرار بودن باعث سوزش چشم ها نیز می شوند.

امروزه کرم های دور چشم گوناگونی از قبیل کرم ضد چروک دور چشم، کرم مرطوب کننده دور چشم، کرم ضد افتاب دور چشم ، کرم تقویتی دور چشم و … تولید و عرضه می شوند. نکته مهم در مورد کرم های دور چشم این است که این محصولات تفاوت چندانی با سایر کرم ها ندارند، و می توان به راحتی از طریق بررسی مواد تشکیل دهنده چندکرم دور چشم و مقایسه آن با مواد تشکیل دهنده سایر کرم ها به این موضوع پی برد. شاید مهمترین ویژگی کرم های دور چشم، قیمت بالای آنها نسبت به دیگر محصولات است. در بسیاری از موارد می توان بدون هیچگونه نگرانی، سایر کرم ها را به جای کرم های دور چشم استفاده نمود و نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست. برای مثال، یک کرم شب را می توان در هنگام استفاده، به پوست اطراف چشم نیز مالید و دیگر نیازی به استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد چروک دور چشم نیست. همینطور می توان کرم مرطوب کننده یا ضد آفتاب را در طی روز در اطراف چشم نیز استفاده نمود. فقط باید دقت شود که اینگونه کرم ها حتما بدون رایحه (fragrance free) و فاقد مواد و اسانس های گیاهی تحریک کننده باشند. یک راه ساده برای تشخیص اینکه آیا سایر کرم های مورد استفاده را می توان به عنوان دور چشم نیز استفاده نمود یا خیر، این است که به مدت سه تا پنج روز متوالی از این کرم ها استفاده نمود. اگر هچگونه سوزش چشم یا تحریکات پوستی مشاهده نشد، آنوقت با خیال راحت می توان آنها را مورد استفاده قرار داد.

از سوی دیگر، امروزه بیشترین تبلیغات در مورد کرم های برطرف کننده تیرگی و پف دور چشم (زیر چشم) صورت می گیرد. تیرگی دور چشم، یکی از شایع ترین موارد نگرانی بسیاری از افراد است. علت این حلقه های تیره رنگ به درستی شناخته نشده است، ولی به نظر می رسد که پوست نازک این ناحیه باعث می شود که عروق خونی، بیشتر قابل مشاهده باشند. در واقع، این تیرگی دور چشم  که خیلی افراد از آن شکایت دارند، ناشی از جریان خون در رگ های زیر پوستی است که به علت نازکی پوست، به صورت تیرگی خود را نشان می دهند. در این صورت، هرگونه التهاب، اتساع عروق و یا گودی زیر چشم ناشی از خستگی، سوء تغذیه و یا کمبود آب بدن، خود را به شکل تیرگی نشان می دهد. البته، مطالعات نشان می دهند که عروق خونی این منطقه نسبتا قطر زیادی داشته و جریان خون در آن به کندی صورت می گیرد. علاوه بر این، تیرگی دور چشم ارتباط زیادی با اختلالات رنگدانه ای و لک های پوستی ندارد. به همین دلیل است که فرآورده های ضدلک تاثیر چندانی بر رفع این تیرگی ندارند. به نظر می رسد که بهترین درمان، استفاده منظم از ضد آفتاب، استراحت کافی، مصرف مکمل های ویتامین، و استفاده از فرآورده هایی است که به بهبود جریان خون زیر پوستی کمک کرده و استحکام پوست دور چشم را افزایش می دهند.

نکته مهم در مورد کرم ها ی شب و کرم های دور چشم با فرمولاسیون W/O این است که انواع قدیمی این فرآورده ها معمولا بسیار چرب بوده و مصرف آنها اغلب ناخوشایند است. امروزه به منظور بهبود کیفیت زیر دست این محصولات از فرمولاسیون  W/Si استفاده می شود. همانطور که گفته شد، ویژگی سیلیکون بسیار شبیه به پایه های چرب سنتی است، ولی بر خلاف آنها چرب و سنگین نبوده و از کیفیت زیر دست بسیار خوبی برخوردار می باشند.

کرم های پایه یا فونداسیون

کرم های فونداسیون، که اصطلاحا به آنها کرم پودر نیز گفته می شود، در اصل جزء فرآورده های آرایش صورت یا میکاپ (make-up) می باشند. این کرم ها معمولا به منظور قرار گرفتن بهتر سایر محصولات آرایشی بر روی پوست، آرایش صورت و پوشش ضایعات مختلف به کار می روند. در اینگونه کرم ها معمولا از اکسیدهای فلزاتی از قبیل اکسید آهن، تیتانیم دی اکسید، زینک اکسید و بیسموت اکسی کلرید، و همینطور از مواد جلا دهنده ای مثل ذرات میکا استفاده می شود.

کرم های فونداسیون از نظر ساختار کلی با سایر کرم ها تفاوتی ندارند و بر اساس مواد به کار رفته، برای انواع پوست عرضه می شوند. آنچه که در مورد این کرم ها حائز اهمیت بوده و مرتبط با بحث مراقبت از پوست می شود، آندسته از کرم هایی است که حاوی مواد ضدآفتاب بوده و دارای SPF مناسب و حاوی مواد ضد آفتاب وسیعا لطیف بوده و به دنبال استفاده ازآنها، دیگر نیازی به استفاده از یک فرآورده ضد آفتاب نمی باشد. باید دقت نمود که اینگونه کرم ها، کرم های فونداسیون ضدآفتاب هستند، یعنی کرم هایی که در اصل یک فرآورده آرایش صورت بوده، به علاوه، حاوی مواد ضد آفتاب نیز می باشند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …