خانه / پوست، مو و زیبایی / تاثیرات مضر آفتاب بر پوست

تاثیرات مضر آفتاب بر پوست

مضرات نور خورشید

سالیان زیادی است که متخصصین پوست و زیبایی از مضرات نور خورشید سخن گفته و به افراد توصیه می کنند که کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرند، چرا که اشعه ماوراء بنفش UV نور خورشید علت اصلی بروز سرطان پوست، پیری پوست، چین و چروک و بروز اختلالات رنگدانه ای است. علی رغم چنین تلاشهایی برای آموزش عمومی، شیوع سرطان پوست با سرعت هشدار دهنده ای در حال افزایش می باشد.

تاثیرات کوتاه مدت نورخورشید بر پوست

:: قرمزی و آفتاب سوختگی

:: ویتامین D و نورخورشید

:: برنزه شدن

تاثیرات دراز مدت نورخورشید بر پوست

:: اثر بر روی لایه اپی درم

نور خورشید در دراز مدت باعث بروز چین و چروک و انتشار ناهمگون رنگدانه پوست می شود. در افراد جوان بروز کک و مک، و در افراد پیر ظهور لک های قهوه ای رنگ شایع است.

آسیب پوستی در اثر خورشید

:: اثر برروی لایه درم

تغییرات به وجود آمده در لایه درم عبارتند از:

:: تخریب فیبرهای الاستین و کلاژن: به دنبال آسیب این فیبر ها پوست چروک می شود و ظاهری شل و آویزان به خود می گیرد.

:: آسیب مویرگ های صورت

:: خشکی پوست

نقش محصولات آرایشی صورت و دیگر فرآورده های مراقبت از پوست در برابر نور خورشید

بیشتر محصولات میکاپ فاقد مواد ضد آفتاب، معمولا به واسطه رنگدانه های موجود در فرمولاسیون خود، از فاکتور حفاظتی معادل 3 تا 4 برخوردارند. البته به منظور افزایش SPF فرآورده ها، امروزه مواد ضدآفتاب در ساختار بسیاری از محصولات میکاپ مورد استفاده قرار می گیرند. در سال های اخیر، برخی فرآورده های مراقبت از مو از قبیل شامپوها و حالت دهنده-های مو عرضه شده اند که دارای ترکیبات ضدآفتاب هستند. هرچند که هیچ مدرکی مبنی بر اثربخشی آنها وجود ندارد، ولی این احتمال وجود دارد که فرآورده هایی که بر روی مو باقی می مانند، بیشتر باعث محافظت غلاف مو می شوند.

کرم های آرایشی

سازمان غذا و داروی آمریکا، هیچکدام از این فرآورده ها را دارای ارزش حفاظتی در برابر نور خورشید نمی داند. تا زمانی که تحقیقات کافی در این مورد انجام نشود و مدارک کافی در اختیار قرار گیرد، نباید به عبارات نوشته شده برروی این محصولات اعتماد کرد. بهترین توصیه، استفاده از کلاه برای پیشگیری از آسیب نور خورشید به موها می باشد.

نقش پوشاک در حفاظت از نورخورشید

فاکتور حفاظت در برابر اشعه های UVخورشید (UPF)، مشابه SPF بوده ولی بیانگر توانایی یک پارچه در ممانعت از عبور اشعه UV و رسیدن آن به پوست می باشد. متداول ترین روش آزمایشگاهی برای تعیین UPF یک لباس، استفاده از یک منبع تولید اشعه UV و یک ردیاب نوری است تا بتواند میزان اشعه UV را قبل و بعد از عبور از پارچه تعیین کند. تقریبا 90 درصد لباس های تابستانی دارای UPF بالاتر از 10 هستند و حفاظتی مشابه یا حتی بیشتر از آنچه را که یک ضدآفتاب با SPF=30 دارد، به پوست می دهند. 80 درصد چنین لباس هایی دارای UPF بالاتر از 15 بوده و در شرایط تابش معمولی خورشید، تقریبا به طور کامل از پوست محافظت می کنند. امروزه بسیاری از تولیدکنندگان معتبر پوشاک تابستانی، بر روی برچسب لباس های تولید شده، UPF آن را نیز درج می کنند.

نکته قابل ذکر این است که شستن لباس ها، UPF آنها را بالا می برد. واضح است که لباس های کتانی در طی روند شستشو آب می روند. بنابراین، منطقی است که منافذ آنها نیز ریزتر می شود. همچنین بسیاری از مواد شوینده، جاذب اشعه UV بوده و استفاده از آنها باعث بالارفتن UPF لباس می شود. علاوه بر اینکه لباس نقش مهمی در حفاظت پوست در برابر اشعه خورشید دارد، استفاده از کلاه نیز می تواند بسیار مفید باشد. کلاه های لبه پهن می توانند SPF در حدود 5 ایجاد کنند. کلاه ها همچنین می توانند از طریق شکست زاویه تابش نور خورشید، اثر حفاظتی عینک های آفتابی را افزایش دهند.

نقش عینک های آفتابی در حفاظت از نورخورشید

عینک های آفتابی، چشم و پوست دور آن را از گزند نور خورشید محافظت می کنند. عینک ها باید طوری انتخاب شوند که شیشه آنها اشعه UV را به طور 100% جذب نماید. بهتر است عینک هایی خریداری شوند که از نظر مارک معتبر بوده و شناخته شده باشند. عینک های پلاستیکی بدون مارک و ارزان قیمت را به هیچ عنوان نباید استفاده کرد. چنین پلاستیک هایی اشعه UV را جذب نکرده و فقط تشعشعات مرئی نور خورشید را جذب می کنند این امر باعث آسیب بیشتر چشم ها می شود. فردی که از عینک های ارزان قیمت استفاده می کند، چشمان خود را در برابر نور تنگ نکرده و این امر باعث می شود تا مقدار بیشتری اشعه خورشید وارد چشم شود.

عینک آفتابی استاندارد

عینک های آفتابی باعث می شوند تا فرد در برابر نور چشمان خود را تنگ نکند. دیدن با چشمان منقبض شده و نیمه باز باعث تسریع در بروز چروک های طرف خارجی چشم ها (چروک های پنجه کلاغی) می شود. بهتر است از عینک هایی استفاده شود که همانند ظاهر چشم، کشیده و بیضی شکل باشند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

اسکراب ها

اسـکـراب ها اسکراب نوع دیگری از فرآورده های تمیز کننده صورت است که به صورت …