خانه / پوست، مو و زیبایی / ترکیب پودر با آب یا الکل(سوسپانسیون)

ترکیب پودر با آب یا الکل(سوسپانسیون)

ترکیب پودر با آب یا الکل(سوسپانسیون)

ترکیب پودر با آب یاالکل: سوسپانسیون

همانطور که می دانیم، نمک و قند به خوبی در آب حل می شوند. مولکول های نمک یا قند به طور یکنواخت در تمام آب حل شده و محصولی با ظاهر یکنواخت ایجاد می کنند. محصول نهایی، محلول نامیده می شود. در مثال فوق، ماده ای که ترکیب جامد در آن حل می شود (حلال) آب است، ولی علاوه بر آب مواد دیگری نیز می توانند نقش حلال را ایفا کنند، مثل الکل. بااین حال، همه مواد در آب یا الکل قابل حل نیستند.

از ترکیب یک پودر غیرقابل حل با آب یا الکل و یا ترکیبی از این دو، سوسپانسیون به دست می آید. سوسپانسیون های مایع دارای اثر خنک کنندگی بر روی پوست بوده و این به علت تبخیر آب یا الکل از سطح پوست می باشد. به دنبال تبخیر آب یا الکل، لایه ای از پودر بر روی پوست باقی می ماند. در فرمولاسیون همه سوسپانسیون ها، به منظور ایجاد مخلوط یکنواختی از پودر با حلال باید از مواد سوسپانسیون کننده استفاده شود. عملکرد مواد سوسپانسیون کننده تا اندازه ای شبیه به مواد امولسیون کننده است، با این تفاوت که مواد امولسیون کننده باعث ایجاد فرآورده ای کاملا یکنواخت و پایدار می شوند، ولی مواد سوسپانسیون کننده اینگونه نبوده و فرآورده هایی که به شکل سوسپانسیون مایع هستند، بعد از سکون ته نشین می شوند. یکی دیگر از دلایل اضافه کردن مواد سوسپانسیون کننده، افزایش قوام فرآورده است، به طوری که غلظت آنها گاه به اندازه ای است که باعث ایجاد یک سوسپانسیون نیمه جامد می شوند.

سوسپانسیون های مایع ضد آفتاب، سوسپانسیون های ضد عرق به شکل رولآن (roll-on)، و برخی انواع رژ لب مایع و لاک ناخن، مثال هایی از سوسپانسیون های مایع هستند. در مورد رژ لب مایع و لاک ناخن، پودر به کار رفته در واقع همان ترکیبات رنگی هستند که به دنبال تبخیر پایه الکلی یا آبی، بر رو ی لب یا ناخن باقی می مانند. نکته قابل ذکر در مورد همه سوسپانسیون های مایع این است که قبل از استفاده باید آنها را به خوبی تکان داد تا ذرات پودر در تمام مایع پخش شود. از سوسپانسیون های نیمه جامد نیز می توان به استیک های سوسپانسیونی ضد عرق-دئودورانت و برخی از ضد آفتاب های قدیمی حاوی زینک اکساید و تیتانیم دی اکساید اشاره کرد.

ترکب پودر با یک پایه چرب: خمیر

از معروف ترین خمیرهای آرایشی می توان به استیک های رژ لب (ماتیک) اشاره کرد. البته، در صنایع آرایشی و مراقبت از پوست، جایگاه خاصی برای خمیرها  وجود نداشته و به ندرت محصولاتی به شکل خمیر عرضه می شوند.

سایر حامل ها یا سیستم های تحویل دهنده

همه فرآورده ها (یا محصولات) به نوعی یک حامل یا یک سیستم تحویل دهنده مواد موثره هستند. در واقع، یک فرآورده، یک حامل، و یک سیستم تحویل دهنده، همگی معنای واحدی دارند. تا اینجا با حامل ها یا سیستم های تحویل دهنده ای از قبیل امولسیون (لوسیون و کرم)، سوسپانسیون و خمیر آشنا شدیم. از دیگرحامل های متداول در صنایع آرایشی می توان به ژل، محلول، اسپری (آئروسل)، کف، پچ (چسب) و لیپوزوم اشاره کرد. نکته قابل ذکر در مورد همه حامل های فوق این است که نمی توان آنها را کاملا از هم تفکیک نمود، و در اغلب موارد این حامل ها با هم همپوشانی دارند. مثلا یک اسپری ممکن است بصورت محلول، لوسیون یا سوسپانسیون باشد، و یا لیپوزوم می تواند به صورت لوسیون، کرم، ژل و… عرضه شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …