خانه / پوست، مو و زیبایی / فرآورده های ضد لک

فرآورده های ضد لک

رنـگ پـوسـت

اصلی ترین فاکتور تعیین کننده رنگ پوست، مقدار رنگدانه پوست؛ملانین؛ است که توسط سلول های خاصی به نام ملانوسیت ها ساخته می شود. در ملانوسیت ها، ملانین در اجزایی به نام ملانوزوم ذخیره و درنهایت به سلول های کراتینی یا کراتینوسیت ها منتقل می شود. مقدار ملاتین ساخته شده و رنگدانه پوست به فاکتورهای متعددی بستگی دارد:

:: نـژاد؛سیاه پوستان ملانین بیشتری تولید می کنند؛ و فاکتورهای ژنتیکی

:: نور خورشید اختلالات رنگدانه های پوست

:: عوامل هورمونی

اختلالات رنگدانه ای پوست

کک و مک

کک و مک، لک هایی به رنگ قهوه ای روشن است که معمولا در افراد دارای پوست روشن دیده می شود. این لک ها غالبا کوچک بوده و حداکثر قطر آنها به 5 میلی متر می رسد. کک و مک معمولا در دوران بچگی، بین سنین 2 تا 4 سالگی ظاهر می شود. این لک ها معمولا در مناطقی از بدن که بیشتر در معرض نور خورشید است دیده می شوند. این نواحی عبارتند از صورت، به ویژه روی بینی و گونه ها،ذشانه ها و قسمت بالای کمر. در فصل تابستان، کک و مک معمولا تیره تر می شود در صورتی که در زمستان روشن تر و کوچک تر شده و ممکن است تقریبا ناپدید شود. بیشتر فرآورده های ضدلک در درمان کک و مک موثر هستند، ولی اثر بخشی این محصولات موقت بوده و این ضایعات را نمی توان به طور غیر قابل برگشت برطرف نمود.

کک و مک

لک های خورشیدی

این ضایعات، لک هایی تیره به رنگ قهوه ای یا قهوه ای تیره هستند. آنها معمولا گرد یا بیضی بوده، ولی ممکن است به شکل های دیگری نیز باشند. لک های خورشیدی معمولا بعد از 50 سالگی ظاهر می شوند. 95 درصد افراد بالای 65 سال دارای چند لک خورشیدی هستند. همان گونه که از نامشان پیداست، در بروز این لک ها نورخورشید نقش اصلی را بر عهده دارد. لک های خورشیدی معمولا خطری برای سلامت فرد نداشته، ولی می توانند از نظر زیبایی نگران کننده باشند.

ملاسما

ملاسما یا کلوآسما، یک الگوی خاص انتشار ملانین بر روی صورت است. این ضایعه معمولا در زنان باردار و بعد از زایمان دیده شده و اغلب ماسک یا لک حاملگی نامیده می شود. شکل خفیف این ضایعه به صورت تیرگی ناحیه اطراف نوک پستان و مابین سینه ها بروز می کند. ملاسما یک ضایعه پوستی مزمن است که می تواند برای بیماران و متخصصین پوست نگران کننده باشد، چرا که درمان آن بسیار مشکل و مقاوم است.

ضایعات تیره رنگ پس از التهاب

برخی لک های تیره رنگ پوست ممکن است به دنبال انواع التهاب های پوستی ظاهر شوند، مثل

:: درماتیت تماسی؛ التهاب پوستی به دنبال تماس با مواد مختلف

:: جراحات و سوختگی ها

:: آکنه

این ضایعات معمولا با گذشت زمان خود به خود بهبود می یابند، ولی جهت تسریع روند بهبودی می توان از فرآورده های ضدلک بهره جست.

ترکیبات ضدلک

اختلالات رنگدانه ای پوست از مهمترین و شایعترین مشکلات آرایشی و زیبایی هستند که علت شکایات مداوم بسیاری از افراد می باشند. به این دلیل، صدها فرآورده در بازار وجود دارند که تحت عنوان روشن کننده، بیرنگ کننده و ضد لک عرضه می شوند. ذکر این نکته ضروری است که قدم اول در درمان لک، استفاده از فرآورده های ضدآفتاب است. بدون استفاده از یک ضدآفتاب، هرگونه اقدام در جهت درمان لک ها به نوعی اتلاف وقت و پول است.

هیدروکینون

هیدروکینون معروف ترین ترکیب ضدلک بوده و بدون شک از قوی ترین آنهاست. این ماده از طریق مهار آنزیم تیروزیناز، تولید ملانین را متوقف می کند، ضمن اینکه اثر سلول کشی ملانوسیت ها را نیز دارد. فرآورده های حاوی هیدروکینون را می توان دوبار در روز-صبح و شب- مصرف نمود. به دنبال حداقل چند هفته مصرف می توان اثر ضدلکی هیدروکینون را مشاهده نمود. هیدروکینون قوی ترین ماده ضد لک است در صورتی که لک به هیدروکینون پاسخ مطلوب را ندهد، استفاده از سایر مواد ضدلک تقریبا بی فایده است. فقط در مواردی از قبیل بروز حساسیت و عدم تحمل پوست به هیدروکینون می توانیم به سراغ سایر مواد برویم. آثار بهبودی در کک و مک و لک های خفیف سطحی، معمولا بعد از 2 ماه به طور محسوس مشاهده می شود.

کوجیک اسید

کوجیک اسید یک ماده طبیعی است که توسط برخی از انواع قارچ ها تولید می شود. البته این روز ها، کوجیک اسید را به طریق صناعی تهیه می کنند. کوجیک اسید، تیروزیناز را مهار کرده و از این طریق لک ها را روشن می کند. همچنین دارای اثر آنتی بیوتیک و نگهدارنده بوده و هنگامی که در فرآورده های آرایشی به کار می رود باعث پایداری بهتر فرآورده می شود. متاسفانه کوجیک اسید ایجاد آلرژی تماسی کرده و دارای اثر حساسیت زایی می باشد.

آربوتین

مواد موثره آرایشی به دست آمده از گیاهان، برای خیلی از افراد بیانگر اثربخشی بهار و عوارض جانبی کمتر است. آربوتین یکی از این مواد است که به عنوان ضدلک به کار می رود. بسیاری از افرادی که به دنبال یک جایگزین طبیعی برای هیدروکینون هستند، فرآورده های حاوی آربوتین را به گمان داشتن قدرت اثر بهتر و عوارض جانبی کمتر انتخاب می کنند.

الاجیک اسید

الاجیک اسید یکی از جدیدترین مواد ضد لک است و کاربرد اصلی آن در پیشگیری از بروز لک و کک و مک ناشی از نورخورشید می باشد.

آزلائیک اسید

این ماده اثر مهارکنندگی تیروزیناز داشته، ضمن اینکه مانع از تکثیر ملانوسیت ها نیز می شود. در هنگام مصرف موضعی، آزلائیک اسید به خوبی تحمل شده و معمولا عوارض جانبی آن محدود به تحریکات جزئی است. آزلائیک اسید یک ماده عالی در افرادی است که قادر به تحمل هیدروکینون نمی باشند.

آلوئه زین

آلوئه زین یکی از مواد موجود در عصاره گیاه آلوئه ورا بوده و دارای اثر ضدالتهاب و آنتی اکسیدان می باشد که می تواند به عنوان ضد لک نیز به کار رود.

عصاره شیرین بیان

گلابریدین، اصلی ترین ماده موجود در عصاره شیرین بیان است که بر روی پوست موثر است. یک اثر ضد التهاب بر روی پوست داشته و این ویژگی می تواند در درمان لک صورت، به ویژه در پوست های حساس موثر باشد.

ویتامین E و C

ویتامین E و ویتامین C به صورت خوراکی با موضعی در درمان لک صورت و یا پیشگیری از آن، بخصوص هنگامی که همراه باهم مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار موثر می باشند.

تکنیک های درمانی ضدلک

متداول ترین این تکنیک ها عبارتند از:

:: فریزکردن با استفاده از نیتروژن مایع، که معمولا برای لک های خورشیدی پشت دست به کار می رود.

:: پیلینگ شیمیایی

:: لیزر

:: میکرودرم ابرژن و ویبرادرمابرژن؛ قدرت اثر این دو روش به اندازه سه تکنیک فوق نبوده و فقط بر روی لک های خفیف و سطحی موثر هستند.

لیزر درمانی صورت

نکاتی در مورد درمان لک و فرآورده های ضدلک

:: مهمترین عامل ایجاد کننده و تشدید کننده لک های پوستی، نورخورشید است. بنابراین اولین اقدام در درمان لک، استفاده منظم از یک فرآورده ضدآفتاب مناسب می باشد.

:: یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده لک های پوستی، به ویژه ملاسما، مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری مثل LD و HD و همینطور برخی داروهای هورمونی می باشد. در صورت ادامه مصرف دارو و عدم مراقبت صحیح از پوست ملاسمای ایجاد شده به لایه درم نفوذ کرده و به درمان مقاوم می شود. از این رو استفاده منظم از فرآورده های ضدآفتاب در طول درمان کاملا ضروری است.

:: لک های پوستی از ضایعاتی هستند که درمان آنها معمولا مستلزم گذشت زمان است. از این رو، به دنبال استفاده از هر فرآورده ضدلک، نباید در انتظار معجزه بود و مرتب از فرآورده های ضدلک مختلف استفاده نمود.

:: هیدروکینون قوی ترین ماده ضدلک موجود است. اگر درمان با هیدروکینون رضایت بخش نباشد، استفاده از سایر مواد ضدلک کاری بیهوده است. در صورت شکست با توجه به نوع ضایعه و نوع پوست، تکنیک هایی مثل لیزر و پیلینگ را به کار برد.

:: در افراد دارای پوست نوع 3 تیره و بالاتر، توصیه می شود که فرآورده های ضدلک چندان بر روی ناحیه لک استفاده نمود و از به کاربردن آن بر روی تمام سطح صورت خودداری کرد.

:: در مورد لک های تیره رنگ پس از التهاب، استفاده ازفرآورده های ضدلک چندان اثربخش نیست، چرا که این لک ها به درمان مقاوم بوده ولی خوشبختانه با گذشت زمان بهبود می یابند.

:: تکنیک های میکرودرم ابرژن، ویبرادرم ابرژن و فریز کردن را می توان در انواع پوست به کار برد و هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

اسکراب ها

اسـکـراب ها اسکراب نوع دیگری از فرآورده های تمیز کننده صورت است که به صورت …