خانه / پوست، مو و زیبایی / فرآورده های پاک کننده

فرآورده های پاک کننده

فرآورده های پاک کننده

فرآورده های پاک کننده

پاک کننده ها، محصولاتی هستند که از طریق دفع ذرات آلوده و بقایای سلول های مرده، پوست را تمیز و پاکسازی کرده و شرایط فیزیولوژی طبیعی آن را حفظ می کنند. تمیز کردن پوست، مهمترین اقدام مراقبتی و اصل اساسی در سلامت پوست و کمک به ظاهر زیبای آن است. آلودگی هایی که ممکن است بر روی پوست قرار گرفته و نسبت به زدودن آنها از روی پوست باید اقدام نمود عبارتند از:

:: گرد و غبار و دوده موجود در هوا

:: مواد حاصل از تجزیه سبوم

:: باقی مانده مواد آرایشی

:: سلول های مرده پوست

:: عرق بدن

کلیه مواد فوق، به لایه چرب و نازک موجود بر روی سطح پوست چسبیده و در آن حل می شوند، بنابراین، شست و شوی پوست با آب به منظور پاک کردن این مواد کافی نبوده و نیاز به استفاده از فرآورده های پاک کننده دارد. در سال های اخیر، انواع مختلفی از اینگونه محصولات توسعه یافته اند، که مناسب انواع پوست تولید و عرضه می شوند. برخی از این فرآورده ها از قبیل صابون ها، کلینزرها، لوسیون های شیر پاک کن و تونرها به منظور استفاده روزانه و تمیز کردن سطحی پوست طراحی شده اند، و برخی نیز جهت تمیز کردن عمیق تر پوست عرضه می شوند، مثل اسکراب ها (فرآورده های ساینده) و ماسک های تمیز کننده یا جاذب، متداول ترین فرآورده های تمیز کننده صورت عبارتند از:

:: تمیز کننده های با پایه سورفکتانت (صابون ها و کلینزر ها)

:: تمیز کننده های با پایه حلال (فرآورده های شیر پاک کن)

:: اسکراب

:: ماسک

:: تونـر

سورفکتانت

واژه سورفکتانت (surfactant) خلاصه شده عبارت  Surface active agent  به معنی عامل فعال سطحی است. در صنایع آرایشی، سورفکتانت ها از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و نقش قابل توجهی در فرمولاسیون انواع محصولات دارند. سورفکتانت ها همانگونه که از نامشان پیداست، موادی هستند که از طریق کاهش کشش سطحی و با تشکیل ذراتی به نام میسل، یک پل ارتباطی بین آب و چربی ایجاد کرده و آنها را به طور یکنواخت باهم مخلوط می کنند. سورفکتانت ها انواع گوناگونی دارند، ولی دو گونه از مهمترین آنها، مواد امولسیون کننده و مواد شوینده (دترجنت ها) می باشد.

مواد امولسیون کننده ترکیباتی هستند که از طریق کاهش کشش سطحی و ایجاد پل ارتباطی بین مواد چرب و مواد محلول در آب، باعث ایجاد امولسیون های روغن در آب یا آب در روغن شده و لوسیون ها و کرم ها را ایجاد می کنند. دترجنت ها نیز سورفکتانت هایی هستند که باعث ایجاد پل ارتباطی بین آب و ذرات آلوده، که عموما محلول در چربی هستند، شده و از این طریق باعث تمیز شدن پوست، مو، ظروف کثیف، لباس های چرک و … می شوند. بنابراین، خواص شویندگی صابون، شامپو، مایع دستشویی، مایع ظرفشویی و پودر لباسشویی، به علت وجود سورفکتانت های دترجنت است. دترجنت ها به دو دسته صابونی و غیر صابونی تقسیم بندی می شوند.

صابون به دترجنتی گفته می شود که ساختمان شیمیایی آن عبارت است از نمک اسیدهای چرب. به این ترکیبات، مواد صابونی نیز گفته می شود. نکته دیگر اینکه، معمولا هر وقت واژه صابون به کار می رود، منظور قالب های صابون است. دترجنت های غیرصابونی، ماده موثره شامپو، کلینزرهای صورت، مایع دستشویی و برخی از قالب های جدید صابون موسوم به صابون های غیرصابونی (پن) را تشکیل می دهند. معمولا به منظور راحتی کار، برای دترجنت های صابونی از لفظ صابون و برای دترجنت های غیرصابونی از واژه دترجنت به تنهایی استفاده می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …