ماسک ها

ماسک ها

مـاسـک هــا

استفاده از ماسک های صورت، یک روش منحصر به فرد در مراقبت از پوست است؛ فرآورده به صورت یک لایه نسبتا ضخیم بر روی پوست قرار گرفته و پس از مدتی برداشته و یا شسته می شود. باید توجه داشت که ماسک صورت یک تکنیک ضروری در بهداشت پوست نیست. تاثیرات ماسک ها را می توان در مواردی با بکارگیری روش های ساده تر مثل تمیز کردن صورت با یک کلینزر و یا اسکراب و استفاده از کرم های مناسب به دست آورد. با این حال، ماسک های صورت دارای مزیت هایی نیز هستند که در ادامه به آنها اشاره شده است. ضمنا به بهانه ماسک های تمیز کننده و جاذب، سایر ماسک ها نیز مورد بررسی قرار گرفته اند.

عملکرد ماسک های صورت

:: یکی از متداول ترین ماسک های مورد استفاده، ماسک های تمیز کننده یا پوسته ریز هستند که جهت برداشتن سلول های مرده پوست مورد استفاده قرار می گیرند. این ماسک ها در واقع نوعی اثر پوسته ریزی دارند، ولی در مقایسه با سایر تکنیک ها اثر آنها چندان قابل توجه نیست.

:: مرطوب سازی پوست، اثری است که به دنبال استفاده از ماسک های مرطوب کننده دیده می شود. به دنبال استفاده از ماسک، پوست اندکی متورم شده و باعث برطرف شدن موقتی چروک های ریز می شود. این ماسک ها با نام ماسک های ضد چروک فوری و ماسک های لیفتینگ (ضدافتادگی پوست) نیز عرضه می شوند.

:: درمان آکنه از جمله اهداف درمانی برخی از ماسک های صورت است. اینگونه ماسک ها حاوی مواد موثره لازم برای کنترل آکنه و همینطور تخلیه جوش های سر سیاه و جوش های زیرپوستی می باشند.

:: جذب چربی اضافی پوست، هدف اصلی ماسک های جاذب است. مهمترین کاربرد اینگونه ماسک ها، برای پوست های خیلی چرب و آکنه ای است.

:: مصرف برخی ماسک ها باعث ایجاد یک حس خوشایند بر روی صورت می شود. برداشتن و یا شستن اینگونه ماسک ها از روی صورت، همراه با یک حس تازگی و تمیزی بوده و فرد احساس می کند که پوستش سفت و کشیده شده است، به ویژه اگر ماسک حاوی مواد قابض و یا مواد لایه سازباشد. این ماسک ها با نام ماسک های لیفتینگ (ضد افتادگی پوست) نیز عرضه شده و مناسب پوست های شل و آویزان هستند.

:: برخی ماسک ها با عنوان ماسک های تقویتی عرضه می شوند. توجه به این نکته ضروریست که اینگونه ماسک ها جنبه تقویتی برروی پوست ندارند، چرا که مدت زمان کوتاهی بر روی پوست قرار می گیرند.

:: در مورد برخی ماسک ها ادعا می شود که باعث تحریک جریان خون زیر پوستی می شوند؛ هدفی که با چند دقیقه ورزش کردن، به جای هزینه کردن خرید ماسک، می توان به آن دست یافت.

انواع ماسک ها: ماسک های شستنی و ماسک های کندنی

هر کدام از ماسک هایی که در بالا به آنها اشاره شد، ممکن است به یکی از دو شکل شستنی (آبکشی) و یا کندنی عرضه شوند. ماسک های شستنی (rinse off) از طریق شستشو با آب ولرم، از روی پوست برداشته می شوند. این ماسک ها به سه گروه تقسیم بندی می شوند.

:: ماسک های جاذب (absorbent masks)، که پایه آنها پودر های غیر محلول در آب یا خاک رس بوده و به منظور جذب چربی اضافی پوست به کار می روند. قبل از مصرف، پودر را طبق دستورالعمل باید با مقدار لازم آب، شیر یا آبمیوه مخلوط نمود. اینگونه ماسک ها به صورت خمیر نیز در دسترس می باشند. در ماسک های شستنی جاذب، معمولا مقداری پروپلین گلیکول، به همراه مقداری مواد صابونی یا دترجنت اضافه می شود تا راحت تر از روی پوست شسته شوند. ماسک های شستنی باعث جذب چربی پوست شده و معمولا مناسب پوست های چرب و آکنه ای می باشند.

:: کرم ماسک ها (cream-masks)، که شبیه به کرم های معمولی بوده و حاوی مواد مرطوب کننده یا پاک کننده هستند. این ماسک ها مناسب پوست های نرمال تا خشک می باشند.

:: ژل ماسک ها (gel-masks)، که معمولا حاوی مواد قابض و سفت کننده پوست بوده و به منظور ایجاد یک حس خنکی و تازگی در پوست به کار می روند.

ماسک های کندنی (peel off) یا یک تکه، از مواد رزینی از قبیل پلی وینیل الکل و لاتکس ساخته می شوند. به دنبال خشک شدن، این ماسک ها متعاقبا سفت شده و یک لایه نازک قابل ارتجاع و معمولا شفاف تشکیل می دهند. در این حالت، با آب شسته نشده و باید آنها را از صورت به صورت یک تکه کند. مدت زمان قرار گرفتن ماسک ها بر روی صورت اهمیت زیادی دارد و باید عینا طبق دستورالعمل درج شده بر روی برچسب عمل نمود. ماسک ها را معمولا باید به مدت 10 تا 30 دقیقه بر روی پوست قرار داد. برخی از این ماسک ها از تبخیر آب از سطح پوست جلوگیری کرده و در صورت قرار گرفتن برروی صورت، مقدار رطوبت پوست را افزایش می دهند. این ماسک ها برای افرادی که دارای پوست خشک هستند مناسب می باشد. برخی دیگر از این ماسک ها، سلول های مرده را پوسته ریزی کرده، جوش های سر سیاه را تخلیه نموده و پوست را شاداب و لطیف می کنند.

ماسک های غیر متعارف

علاوه بر ماسک های ذکر شده، انواع دیگری از ماسک ها نیز وجود دارند که معمولا در سالن های زیبایی به کار می روند. این ماسک ها به نوعی مختص این مکان ها بوده و تجربی هستند، مثل ماسک هایی که حاوی خاک آن منطقه بوده و یا ماسک هایی که حاوی موم زنبور عسل، عصاره جلبک دریایی و عصاره انواع مختلف گیاهان و میوه های آن منطقه می باشند. در سال های اخیر، باتوجه به تبلیغات گسترده و سودآوری اینگونه ماسک ها، آنها را در سطح وسیع تولید و عرضه می کنند. به طور کلی، انواع مختلفی از مواد را می توان به ماسک ها اضافه نمود. ولی هیچ دلیل علمی مبنی بر موثر بودن مواد موجود در ماسک های غیر متعارف در اختیار نیست.

تـونــرها

تونر (toner)، تونیک ( (tonic) و آستریجنت (astrigent)، همگی فرآورده های مشابهی هستند که با اسامی مختلف عرضه می شوند. متداول ترین نام برای اینگونه محصولات، تونر است. تونر ها معمولا به شکل محلول یا ژل عرضه می شوند. محلول های دیگری نیز هستند به نام افترشیو (after shave) که ویژه آقایان بوده و بعد از اصلاح صورت مورد استفاده قرار می گیرند. افتر شیو دارای عملکردی شبیه به تونر است، ولی ساختار آن کمی متفاوت و ساده تر از تونر می باشد، چرا که حاوی غلظت های بالایی از الکل بوده و در فرمولاسیون آن معمولا از مواد خاص دیگری استفاده نمی شود. البته، افترشیو ها به صورت لوسیون و ژل های فاقد الکل نیز عرضه می شوند، که این فرآورده ها حاوی سایر ترکیباتی که معمولا در فرمولاسیون لوسیون ها و ژل ها به کار می روند نیز هستند. بسیاری از خانم ها عادت دارند که بعد از اصلاح صورت از فرآورده های افتر شیو استفاده کنند. این عمل نسبتا خوبی است، ولی توصیه می شود که از انواع ژل و لوسیون استفاده نمایند.

تونر ها محصولاتی هستند که در اصل جهت استفاده بعد از شیر پاک کن و اسکراب طراحی و عرضه شده اند. یک تونر می تواند اضافات آرایش صورت را پاک کند، یک حس شادابی و خنکی ایجاد کرده و پوست را تسکین دهد، و با توجه به نوع پوست و نوع فرآورده، مقداری مواد هومکتانت، امولینت، آنتی اکسیدان و التیام دهنده را بر روی پوست قرار دهد. تونرها نباید به هیچ عنوان حاوی مواد تحریک کننده باشند. تونر های حاوی مواد هومکتانت، التیام دهنده و آنتی اکسیدان، بسیار مطلوب بوده و برای انواع پوست توصیه می شوند. برای افراد دارای پوست نرمال تا چرب، یک تونر می تواند جایگزین خوبی برای یک فرآورده مرطوب کننده بوده و نیاز پوست را مرتفع نماید. در پوست نرمال تا خشک، تونر می تواند یک عامل کمکی در حفظ رطوبت پوست باشد. برای پوست خشک، تونرهای فاقد الکل (alcohol free) و حاوی مواد امولینت و روغن های گیاهی مناسب هستند. از سوی دیگر، تونر هایی که حاوی مواد هومکتانت و فاقد امولینت هستند، برای پوست های نرمال تا چرب مناسب می باشند. نکته قابل ذکر اینکه استفاده از تونرها برای بیشتر انواع پوست یک اقدام اصلی در مراقبت های روزانه از پوست نبوده و بیشتر جنبه اختیاری دارد، هرچند که استفاده از آنها توصیه می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …