خانه / پوست، مو و زیبایی / مواد موجود در صابون ها و کلینزرها

مواد موجود در صابون ها و کلینزرها

مواد موجود در صابون ها و کلینزرها

مواد موجود در صابون ها و کلینزرها

ماده موثره موجود در همه صابون ها و کلینزرها، مواد سورفکتانت است، علاوه بر سورفکتانت این فرآورده ها حاوی مواد دیگری نیز هستند:

:: مواد جانبی از قبیل مواد نگهدارنده، امولسیون کننده، قوام دهنده، تنظیم کننده PH، ترکیبات معطر و …

:: مواد کمکی

مواد کمکی

مواد کمکی، آن دسته از موادی هستند که به صابون ها یا کلینزرها اضافه می شوند تا این فرآورده ها علاوه بر اثر شویندگی، اثرات دیگری نیز داشته باشند. البته هماهنطور که قبلا نیز گفته شد، قالب های صابون دارای محدودیت در فرمولاسیون بوده و نمی توان از مواد کمکی مختلف در ساختار آنها استفاده کرد. اگر هم قادر به چنین کاری باشیم، به علت ماندگاری کوتاه مدت صابون بر روی پوست، این مواد اثربخشی لازم را نخواهند داشت. از بین مواد زیر، شاید تنها موادی که حضور آنها در قالب های صابون همراه با کمی اثربخشی است، مرطوب کننده ها و مواد انتی باکتریال می باشند. خوشبختانه چنین محدودیت هایی در مورد کلینزر ها وجود ندارد. مهمترین موادی که ممکن است صابون ها و به ویژه کلینزر ها حاوی آن باشند عبارتند از:

:: اسیدهای آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسی (AHA  و BHA)

:: مواد آنتی باکتریال (ضد میکروب)

:: مواد آنتی اکسیدان

:: مواد التیام دهنده

:: مرطوب کننده ها

:: سایر مواد

مرطوب کننده ها

به دنبال استفاده مداوم از صابون ها، لایه چربی طبیعی و محافظ از روی پوست پاک شده و این امر باعث خشکی پوست می شود. از بین رفتن لایه چربی محافظ، پوست را مستعد حساسیت می کند. از این رو، با توجه به نوع صابون، به همه آنها ترکیبات مرطوب کننده ای از قبیل لانولین، گلیسیرین و روغن های مختلف گیاهی (صابون های سوپرفت) اضافه می شود. این ترکیبات، یک لایه محافظ بر روی پوست به جای گذاشته و با اثرات خشک کنندگی صابون ها مقابله می کنند. با این حال، ماده صابونی باعث شست و شوی اینگونه ترکیبات نیز می شود. بنابراین شخصی که دارای پوست خشک است نباید فقط به صابون های سوپرفت و یا صابون کرم ها اکتفا کند. در واقع، حتی استفاده از اینگونه صابون ها نیز توصیه نشده و بهتر است از کلینزرهای مناسب استفاده شود. در مورد سایر انواع پوست نیز استفاده از کلینزر ارجحیت دارد.

مواد آنتی باکتریال

این مواد به منظور جلوگیری از بوی نامطبوع بدن و همینطور مقابله با برخی عفونت های سطحی پوست مثل آکنه و التهاب فولیکول های مو مورد استفاده قرار می گیرند. از مهمترین مواد آنتی باکتریال به کار رفته می توان به تری کلوکربان (T.C.C)، تری کلوزان، پاراکلرو متیل زایلنول، بنزوئیل پر اکسید و روغن درخت چای اشاره کرد. از بین مواد فوق، تری کلوزان PCMX دارای طیف وسیع تری بوده و تری کلوزان از همه موثر تر است. بنزوئیل پراکسید هر چند که ماده بسیار موثری به ویژه در درمان آکنه است، ولی به علت داشتن ساختمان شیمیایی ناپایدار، مصرف آن به صورت صابون یا کلینزر ارزش چندانی ندارد. در عوض، فرآورده های کرم، ژل و لوسیون این ماده دارای ارزش درمانی است. روغن درخت چای دارای اثر آنتی باکتریال نسبتا خوبی بوده و به ویژه در درمان آکنه مفید است. ولی باید متذکر شد که این ماده حداکثر دارای غلظت 1 تا 3% هستند. مهمترین علت این است که روغن درخت چای در غلظت های بالاتر از 3% حساسیت زا بوده و باعث تحریکات پوستی می شود. بنابراین فرآورده های موجود در بازار، اعم از صابون، کلینزر، کرم و … ارزش ضد میکروبی و ضد آکنه قابل توجهی ندارند.

مواد التیام دهنده

به علت اینکه مصرف مداوم مواد صابونی و سورفکتانت ها (هر چند ملایم) باعث حساس شدن پوست می شود، استفاده از مواد التیام دهنده کاملا ضروری بوده و وجود آنها در فرمولاسیون نشانه مرغوبیت فرآورده است. از بهترین مواد التیام دهنده می توان به بیزابولول، آلانتوئین، عصاره گیاه آلوئه ورا، گل همیشه بهار، میموزا و بابونه اشاره کرد.

سایر مواد

بعضی صابون ها حاوی مواد دیگری از قبیل ویتامین ها، برخی عصاره های گیاهی و مواد به اصطلاح تقویتی هستند. در بیشتر موارد، این ترکیبات اضافه شده هیچگونه ارزش تقویتی و یا درمانی ندارند. صابون برای مدت کوتاهی با پوست تماس دارد و اگر حاوی مواد تقویتی یا سایر مواد اضافی باشد، به سرعت از سطح پوست پاک شده و فرصت عمل نخواهد داشت. کلینزر ها نیز همانند صابون ها برای مدت کوتاهی با پوست در تماس هستند، ولی می توان در فرمولاسیون آنها از موادی استفاده نمود که ماندگاری سایر مواد کمکی را برروی پوست افزایش داده به طوری که بعد از آبکشی نیز این مواد با تشکیل یک لایه نازک، بر روی پوست قرار گیرند. البته مهمترین نکته این است که آیا مواد فوق واقعا دارای ارزش تقویتی برای پوست هستند یا خیر.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …