پماد چیست؟

پماد چیست؟

پـمـاد چیست؟

پماد (ointment) یک نام پذیرفته شده برای فرآورده هایی است که به شکل نیمه جامد بوده و دارای پایه چرب و حداقل مقدار آب می باشند. حال اگه فرآورده به صورت مایع باشد، روغن (oil) نامیده می شود. از معروفترین این محصولات می توان به پمادهای پای بچه، روغن مو و روغن ماساژ اشاره کرد. به غیر از این موارد، استفاده از پمادها و روغن ها در صنایع آرایشی بسیار محدود می باشد و مطمعنا اصلی ترین علت آن، حس چربی سنگین و ناخوشایندی است که مصرف آنها به همراه دارد.

نکته مهم در مورد پمادها و روغن ها این است که در فرمولاسیون آنها معمولا آب به کار نمی رود. آن دسته از پمادهایی که حاوی آب هستند، باید حتما حاوی لانولین،اوسرین و یا پلی اتیلن گلیکول نیز باشند. چراکه اینها تنها پایه های چربی هستند که می توانند مقادیر زیادی آب در خود نگهدارند. اضافه کردن آب، به فرآورده ظاهر بهتری داده و به علت چسبندگی کمتر، مصرف آن را خوشایندتر می نماید. البته استفاده از این تکنیک نیز نتوانسته است جایگاه قابل قبولی را برای پمادها در حوزه صنایع آرایشی ایجاد کند.

آب و محلول های آبـی

بدون شک، متداول ترین ماده به کار رفته در فرآورده های مراقبت از پوست، آب است و برای این منظور معمولا از آب دیونیزه یا آب بدون املاح استفاده می شود. علاوه بر نقش پایه، آب دارای اثر مرطوب کنندگی و خنگ کنندگی نیز است. به دنبال تبخیر آب از سطح پوست، یک احساس خنکی بر روی پوست ایجاد می شود. از سوی دیگر، به علت حضور آب، مواد امولینت و مواد هومکتانت در ساختار بیشتر فرآورده ها، این محصولات باعث مرطوب کنندگی و حفظ رطوبت پوست می شوند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …