ژل

ژل

ژل

ژل یک فرآورده نیمه جامد، شفاف و اغلب بی رنگ بوده و هنگامی که بر روی پوست یا مو مالیده شود تمایل به تبخیر شدن دارد. ژل ها در شکل اصلی خود، محلول هایی هستند که به آنها یک عامل ژل کننده اضافه شده است. در واقع اگر بخواهیم یک مایع را به صورت یک فرآورده قوام دار درآوریم، آن را به صورت ژل تهیه می کنیم. یک مثال ساده در مورد ژل ها، ژله های خوراکی است. این نوع دسرها به صورت شربت ها (محلول هایی) هستند که به آنها یک ماده ژل کننده (که در اینجا ژلاتین است) اضافه می شود. در واقع، اگر بخواهیم مثلا شربت توت فرنگی را به صورت نیمه جامد در آوریم، با اضافه کردن پودر ژلاتین، ژله توت فرنگی تهیه می کنیم. در صنایع دارویی و آرایشی نیز به همین صورت است. گاهی لازم است فرآورده ای را به کار بریم که دارا ی قوامی همچون کرم و پماد بوده ولی مثل آنها چرب نباشد. در اینجا، بهترین گزینه ژل ها هستند.

البته باید اشاره کرد که اگر محلول مورد نظر یک محلول آبی یا الکلی باشد، ژل مورد نظر یک هیدروژل (هیدرو=آب) یا ژل غیر چرب است، و اگر محلول مورد نظر یک محلول روغنی باشد، ژل مورد نظر یک لیپوژل (لیپید=چربی) یا ژل چرب می باشد. هر کدام از این ژل ها به عوامل ژل کننده خاص خود نیاز دارند. عوامل ژل کننده از مواد کلوئیدی بوده و با تشکیل یک شبکه سه بعدی باعث تشکیل ژل می شوند. از متداول ترین عوامل ژل کننده هیدروژل ها می توان به کاربومر و برخی مشتقات سلولز اشاره کرد. کاربومریک ماده ژل کننده کاملا صناعی و مشتقات سلولز اشاره کرد. کاربومریک ماده ژل کننده کاملا صناعی و مشتقات سلولز نیمه صناعی هستند. این مواد، به ویژه کاربومر، دارای عملکرد بسیار عالی هستند و بر خلاف ژل کننده های سنتی، کیفیت بسیار خوبی به فرآورده می دهند. از ژل کننده های قدیمی می توان به کتیرا، آکاسیا، صمغ گوار و آلژینات ها اشاره کرد. این مواد، همگی منشا گیاهی یا جانوری داشته و امروزه به دلایل متعدد استفاده از آنها تقریبا منسوخ شده است.

لیپوژل ها مورد استفاده چندانی نداشته و شاید از معدود موارد کاربرد آنها در روغن ژل  (oil-gel) ماساژ است. از این رو، هر وقت واژه ژل به کار می رود، منظور همان هیدروژل است. بنابراین اگر خواهان فرآورده ای باشیم که دارای حداقل جزء چربی بوده ولی از قوام خوبی برخوردار باشد، استفاده از یک ژل ارجحیت دارد. بنابراین، ژل ها معمولا برای پوست های چرب و آکنه ای، که در این نوع پوست استفاده از مواد روغنی مناسب نبوده و یک فرآورده با پایه آب مناسب است، فرمولاسیون و عرضه می شوند. البته، اخیرا لیپوژل هایی عرضه شده اند که در آنها به جای روغن های سنتی، از مواد سیلیکونی استفاده می شود. این ژل ها از کیفیت زیردست بسیار خوبی برخوردار هستند و بر خلاف لیپوژل ها بافت کاملا سبکی دارند.

علاوه بر هیدروژل و لیپوژل، نوع دیگری از ژل وجود دارد که ژل کرم (gel-crem) نامیده می شود. اگر به یک امولسیون عامل ژل کننده اضافه کنیم، ژل کرم به دست می آید. ژل کرم ها مزیت خاصی نسبت به کرم ها ندارند، مگر این که از کیفیت زیردست بهتری برخوردار می باشند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استفاده از یک فرآورده مرطوب کننده

اسـتـفـاده از یـک فـرآورده مرطـوب کـنـنـده متاسفانه در مورد هیچ گروه از محصولات به اندازه …